Yükleniyor...

Pakistan, CBDC için Adımlarını Hızlandırıyor

Pakistan Devlet Bankası, 2025 yılını işaret ettiği merkez bankası dijital para birimini (CBDC) yayınlamak için adımlarını hızlandırdı.

Pakistan CBDC icin Adimlarini Hizlandiriyor

Pakistan Devlet Bankası, 2025 yılını işaret ettiği merkez bankası dijital para birimini (CBDC) yayınlamak için adımlarını hızlandırdı.

Kripto para birimlerinin giderek artan benimsenmesi ve kullanım alanları, ülkeleri de harekete geçirdi. Ancak, ülkeler kripto para birimlerine mesafeli yaklaşırken, blockchain teknolojisine yoğunlaştı. Yeni bir teknolojinin gerisinde kalmak istemeyen kurumsallar veya devletler, özellikle CBDC konusunda yoğun mesai harcıyor. Avrupa Birliği‘nin yasalar ile yoğunlaştığı CBDC konusunda, Pakistan tarafından da bir adım geldi. Pakistan Devlet Bankası, CBDC konusunda hızlı adımlar atmaya başladı.

Pakistan, CBDC Konusunda Kararlı

Kripto para birimlerini destekleyen teknolojiler, küresel ekonomiyi geliştirmenin bir yolu olarak görülüyor. Bu kapsamda ortaya atılan merkez bankası dijital para birimi (CBDC), daha hızlı ve daha ucuz bir finansal rahatlık sağlıyor.

Pakistan, kendi CBDC‘sini başlatmak için 2025 yılını işaret etmişti. Hedeflenen bu tarihe yaklaşılırken, ülke içerisinde yeni yasalar imzalandı. Ülke yönetimi, CBDC çalışmalarını hızlandırmak amacıyla harekete geçti. Pakistan, Elektronik Para Kuruluşları ve dijital ödeme araçları sunan kuruluşlar için yeni yasaları imzaladı.

Yerel medya kanalı Arab News‘e göre, Dünya Bankası‘nın da bu çalışmalarda yardımı dokundu.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
ck x banner
ck youtube banner