Yükleniyor...

Pandemi, ABD Doları’nın Hakimiyetini Etkilerse, Kazanan Bitcoin mi Olur?

Küresel anlamda devam eden koronavirüs salgını, hem siyasi hem de ekonomik birçok etkiye sebep oldu ve sonuç olarak büyük bir enflasyonu katalize edecek yaygın bir para basımı ortaya çıktı.

pandemi doları etkilirse kazanan bitcoin mi olur

Küresel anlamda devam eden koronavirüs salgını, hem siyasi hem de ekonomik birçok etkiye sebep oldu ve sonuç olarak büyük bir enflasyonu katalize edecek yaygın bir para basımı ortaya çıktı. Şimdiye kadar geçen süreçte bu durum, Bitcoin’in ekonomik türbülanstan faydalanmasına yol açtı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Şimdi ise ABD Doları’nın bu ekonomik krizi takip eden yıllar sonunda, küresel anlamda egemenliğinin ortadan kalkacağına dair güçlü sebepler ortaya çıktı. Yaşanabilecek bu değişim, her ne kadar Bitcoin’in, dolar kadar küresel bir hakimiyet yakalamasa da, küresel anlamda lider kripto varlığın kullanım oranını artıracaktır.

Bloomberg tarafından son zamanlarda yayınlanan bir makalede, doların küresel kullanım oranında düşüşler yaşandığı belirtildi. Bu durumun en büyük sebebi ise Federal Rezerv’in yaptığı hamleler olarak gösteriliyor.

Yayınlanan raporda, özellikle Amerika’nın devam eden salgın esnasında temel ekipmanlar arasında yer alan solunum cihazları gibi ürünlerde, üretim ve ithalat sıkıntısı çekmesi, ülkenin gelecekte daha iyi bir yurt içi tedarik zincirini oluşturmaya başlamasına ve içeriye doğru bir üretim politikasını izlemesine yol açacak. Bu durum da, yabancı ülkeleri ABD Doları’ndan mahrum bırakabilir ve bu ülkelerin fiat para birimine olan bağımlılıklarını kırmaya zorlayabilir hatta Bitcoin gibi dijital varlıkların kullanımını arttırabilir.

USD’ye Bağlılığın Azaltılması Bitcoin Kullanımını Artıracak mı?

Dolar, şu anda uluslararası işlemleri köprülemek için birleştirici küresel para birimi olarak görüldüğünden, küresel hakimiyetindeki bir düşüş, dünyayı sınır ötesi işlemlerde aracılık etmek için Bitcoin gibi merkezi olmayan dijital varlıklara yöneltebilir.

Ayrıca, pandeminin ekonomik etkilerinin bir sonucu olarak Dolar’ın gücündeki potansiyel düşüş, yatırımcıların fiyat eylemi doğrudan ekonomik güce bağlı olmayan varlıklara yönelmesine sebep olacağından, Bitcoin’in güvenli bir sığınak varlığı statüsünü daha da güçlendirebilir.

Paul Tudor Jones, durumun böyle olabileceğini düşünen geleneksel yatırımcılar arasında yer alıyor. Son zamanlarda Bitcoin’in, yaygın para baskısından kaynaklanan yakın kitle enflasyonunun en büyük kazananı olacağını belirtti.