Yükleniyor...

Pantera Capital: Bitcoin’in Yıllık Bileşik Büyüme Oranı Oldukça Yüksek

Bitcoin(BTC) gibi kripto para birimleri, geleneksel varlıklar ile en düşük korelasyona sahip yatırım araçları olarak kabul edilir.

Ekran Resmi 2020 03 17 20.24.37 1

Bitcoin(BTC) gibi kripto para birimleri, geleneksel varlıklar ile en düşük korelasyona sahip yatırım araçları olarak kabul edilir. Kripto para alanındaki en büyük yatırım şirketlerinden Pantera Capital’in söylemine göre bu durum, yatırımcıların portföylerini çeşitlendirebilme imkanları olmasından kaynaklanıyor.

Bitcoin ile Geleneksel Varlıklar Korele Değil

Pantera Capital CEO’su Dan Morehead, Bitcoin ve Blockchain ekosisteminin diğer varlık sınıfları ile ilişkisinin neredeyse sıfır olduğunu söyledi. Paylaşılan grafik ile Bitcoin’in üç yıllık haftalık getirileri paylaşılırken, lider kripto varlığın, hisse senedi endeksleri, emtia gibi gibi geleneksel varlıklarla korele olmadığı kanıtlandı.

Bitcoin-Emtia-Tahvil

Morehead’a göre 1980’li yıllarda tahvil, fiat para birimleri, emtia gibi geleneksel varlıklar arasında çok az korelasyon vardı fakat yatırımcılar zamanla portföyü çeşitlendirmenin potansiyelini gördüler ve farklı portföylere yöneldiler.

Geçmişte tahvil yatırımcıları sadece tahvile sahipti. Hisse senedi yatırımcıları da aynı şekilde başka hiçbir yatırım aracıyla ilgilenmezlerdi. Petrol ticareti yapanlar sadece petrol ticareti yapar ve başka bir alana yönelmezdi. Bu tarz örnekler çoğaltılabilir. Modern yatırımcılar ise farklı bir strateji belirleyerek, portföylerini mümkün olduğu kadar geniş tutma yoluna gittiler. Ancak ironik bir şekilde hemen hemen hepsi benzer portföyleri satın aldılar. Goldman Sachs Emtia Endeksi gibi yatırım ürünleri, daha önce birbirinden oldukça farklı davranan varlıklar arasında korelasyon etkisini arttırdı.

Bitcoin ve diğer Blockchain ekosisteminde yer alan varlıkların ortaya çıkmasıyla birlikte hem bireysel hem de kurumsal yatırımcılar rahat bir nefes aldı. Sadece büyük kriz zamanlara servetlerini bir şekilde korumaktan ziyade, yatırımcılar makul getirilerden fazlasını kazandı. Son beş yıl içerisinde yüzde 235 büyüyen ve temelde başka hiçbir varlık ile korele olmayan varlıklara sahip olmak her yatırımcı için bulunmaz bir fırsat olarak görüldü, hem de Bitcoin ve diğer kripto varlıklara olan ilgi de bu şekilde artmaya başladı.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
ck x banner
ck youtube banner