Anasayfa Bitcoin Haberleri Para Birimi Çöken Bu Ülkede, Bitcoin (BTC) Yeniden Devreye Girdi

Para Birimi Çöken Bu Ülkede, Bitcoin (BTC) Yeniden Devreye Girdi

ABONE OL:google-news

Zimbabwe, ulusal itibari para birimi bir kez daha çöktüğünden; ​​ciddi bir deja vu yaşıyor ve bu da kripto paraların kullanımında artışa neden oluyor.

Zimbabwe dolarında (ZWL) enflasyon oranı 2008 yılında %89,7 sekstilyona ulaştı. Para birimi değeri o kadar çabuk düşüyordu ki, insanlar ödeme yaptıkları an mağazaya koşmak zorunda kalıyorlardı; zira mal almak için beklerlerse paraları gece vakti değer kaybediyordu.

Zimbabwe hükümeti, ZWL’yi yeniden adlandırarak, Ağustos 2006’da üç sıfırı kaldırarak, Temmuz 2008’de 10 sıfır daha kaldırarak ve Şubat 2009’da ise 12 sıfır daha kaldırarak bu durumla mücadele etmeye çalıştı. Sonuçta 2009 yılında ZWL terk edildi ve ABD doları ve Euro gibi diğer büyük itibari para birimlerine geçti.

Yine de hükümet, daha sonra USD tarafından desteklenen Zimbabwe dönüştürülebilir paralarının lansmanı ile; 2014 yılında kendi itibari para birimini tekrar çıkarmaya başladı.

Sonunda, yeni bir tahvil bonosu çıkarıldı ve sonrasında Zimbabwe, sadece Haziran-Kasım 2019 arasında yürürlükte olan RTGS dolarını başlattı. RTGS doları sadece birkaç ay civarında yürürlükte olmasına rağmen, enflasyon oranı %100’lere ulaştı ve RTGS doları yerine yeni Zimbabwe doları geldi.

Gerçekten de, Zimbabwe para birimi, 10 yılını bile tamamlamadan çöktü ve şu anki para biriminin her ikisi de, Zimbabwe hükümetinin istediği kadar para basması sonucu meydana geliyor. Hükümet bunu borçlarını ödemek ve bir şeyler satın almak için yapıyor ancak para birimi hiçbir şey tarafından desteklenmiyor ve bu para baskısı, para biriminin çökmesine yol açıyor.

Zimbabwe, vatandaşları fonlarını kripto para birimi ve büyük küresel itibari para birimleri gibi güvenli liman varlıklarına dönüştürmek için mobil para ödemelerini kullandığından; özellikle EcoCash olmak üzere mobil para ödemelerini yasakladı.

Gerçekten de EcoCash genellikle Bitcoin satın almak için kullanılır ve şu anda Bitcoin için çok yüksek bir talep var.

EcoCash Zimbabwe hükümetine uymayı reddetti. Zimbabwe hükümeti de Zimbabwe dolarının çöküşü için borsa ve EcoCash’i suçluyor.

Zimbabve EcoCash’i yasa dışı hale getirmeyi başaracak ancak bu Zimbabwe vatandaşlarının paralarını Bitcoin’e, diğer büyük kripto para birimlerine ve büyük küresel itibari para birimlerine dönüştürmelerini engellemeyecek çünkü bu tam anlamıyla ölüm-kalım savaşı haline gelmiş durumda.

En güncel gelişmeleri Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Coinkolik E-Posta Bültenine Abone Olun!

Gizliliğinize saygı duyuyoruz.
Türkan Babacan
Türkan Babacanhttps://www.coinkolik.com
Uzun yıllardır İngilizce dilinde çevirmenlik, tercümanlık, bakanlıklarda proje danışmanlıkları yapan Türkan, aynı zamanda iyi düzeyde İspanyolca da bilmektedir. Şimdilerde hukuk eğitimi görmekle beraber, çok yönlü olmayı sevmekte, bir süredir kripto para birimi alanında çeviri ve haberler üzerine uzmanlaşmaya çalışmaktadır. Bu disiplinleri birleştirerek bilişim hukuku üzerine bir yüksek lisans eğitimi hedeflemektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bizi Takip Edin

917BeğenenlerBeğen
404TakipçilerTakip Et
17,348TakipçilerTakip Et
567AbonelerAbone

Öne Çıkan Başlıklar