Yükleniyor...

Para Birimi Çöken Bu Ülkede, Bitcoin (BTC) Yeniden Devreye Girdi

Zimbabwe, ulusal itibari para birimi bir kez daha çöktüğünden; ​​ciddi bir deja vu yaşıyor ve bu da kripto paraların kullanımında artışa neden oluyor.

zimbabwe

Zimbabwe, ulusal itibari para birimi bir kez daha çöktüğünden; ​​ciddi bir deja vu yaşıyor ve bu da kripto paraların kullanımında artışa neden oluyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Zimbabwe dolarında (ZWL) enflasyon oranı 2008 yılında %89,7 sekstilyona ulaştı. Para birimi değeri o kadar çabuk düşüyordu ki, insanlar ödeme yaptıkları an mağazaya koşmak zorunda kalıyorlardı; zira mal almak için beklerlerse paraları gece vakti değer kaybediyordu.

Zimbabwe hükümeti, ZWL’yi yeniden adlandırarak, Ağustos 2006’da üç sıfırı kaldırarak, Temmuz 2008’de 10 sıfır daha kaldırarak ve Şubat 2009’da ise 12 sıfır daha kaldırarak bu durumla mücadele etmeye çalıştı. Sonuçta 2009 yılında ZWL terk edildi ve ABD doları ve Euro gibi diğer büyük itibari para birimlerine geçti.

Yine de hükümet, daha sonra USD tarafından desteklenen Zimbabwe dönüştürülebilir paralarının lansmanı ile; 2014 yılında kendi itibari para birimini tekrar çıkarmaya başladı.

Sonunda, yeni bir tahvil bonosu çıkarıldı ve sonrasında Zimbabwe, sadece Haziran-Kasım 2019 arasında yürürlükte olan RTGS dolarını başlattı. RTGS doları sadece birkaç ay civarında yürürlükte olmasına rağmen, enflasyon oranı %100’lere ulaştı ve RTGS doları yerine yeni Zimbabwe doları geldi.

Gerçekten de, Zimbabwe para birimi, 10 yılını bile tamamlamadan çöktü ve şu anki para biriminin her ikisi de, Zimbabwe hükümetinin istediği kadar para basması sonucu meydana geliyor. Hükümet bunu borçlarını ödemek ve bir şeyler satın almak için yapıyor ancak para birimi hiçbir şey tarafından desteklenmiyor ve bu para baskısı, para biriminin çökmesine yol açıyor.

Zimbabwe, vatandaşları fonlarını kripto para birimi ve büyük küresel itibari para birimleri gibi güvenli liman varlıklarına dönüştürmek için mobil para ödemelerini kullandığından; özellikle EcoCash olmak üzere mobil para ödemelerini yasakladı.

Gerçekten de EcoCash genellikle Bitcoin satın almak için kullanılır ve şu anda Bitcoin için çok yüksek bir talep var.

EcoCash Zimbabwe hükümetine uymayı reddetti. Zimbabwe hükümeti de Zimbabwe dolarının çöküşü için borsa ve EcoCash’i suçluyor.

Zimbabve EcoCash’i yasa dışı hale getirmeyi başaracak ancak bu Zimbabwe vatandaşlarının paralarını Bitcoin’e, diğer büyük kripto para birimlerine ve büyük küresel itibari para birimlerine dönüştürmelerini engellemeyecek çünkü bu tam anlamıyla ölüm-kalım savaşı haline gelmiş durumda.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x