Yükleniyor...

Patent Savaşları: Vitalik Buterin Craig Wright’ı Hedef Aldı

Ethereum'un kurucusu Vitalik Buterin, kendisinin gerçek Satoshi Nakamoto olduğunu iddia eden Craig Wright ile blok zinciri patent portföyü konusunda alay etti.

Buterin

Ethereum’un kurucusu Vitalik Buterin, kendisinin gerçek Satoshi Nakamoto olduğunu iddia eden Craig Wright ile blok zinciri patent portföyü konusunda alay etti. Vitalik, blok zinciri patentleriyle övünenlerin blok zincirini gerçekten anlamadıklarını söyledi.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Vitalik Buterin, kendini Bitcoin yaratıcısı ilan edilen Craig Wright ve nChain’e blok zinciri patent portföyü konusunda örtülü bir gönderme yaptı. Vitalik, “Ülkenizde, şirketinizde veya kuruluşunuzda kaç tane blok zinciri patenti olduğuyla övünüyorsanız, blok zincirlerini gerçekten anlamıyorsunuz demektir.” dedi.

Daha önce Craig Wright, nChain’in blok zinciri patentleri için 800’den fazla başvuruda bulunduğunu ve 50 ila 100 arasında patent verildiğini iddia etmişti. Bununla birlikte uzmanlar, bu patent portföyünün Bitcoin Cash’ten Lightning’e blok zinciri projeleri için yasal bir tehdit oluşturduğunu bildirdi.

Vitalik Twitter’da Tartışmanın Fitilini Ateşledi

Vitalik’in blok zinciri patentiyle ilgili tweet’ine gelen yorumlarda, kimi kendisine hak verirken kimi de Ethereum kurucusuna saldırıya geçti.

Coingeek’in kurucusu ve kripto para endüstrisinde tanınmış bir isim olan Calvin Ayre, asıl Buterin’in blok zincirini anlamadığını söyledi ve Ethereum’un ICO dolandırıcılıklarını geliştiren bir platform olduğunu iddia etti. “Teknolojiniz ICO debdebesinde, dünyanın görüp görebileceği en büyük dolandırıcılıklar için kullanıldı. Tarih size nazik olmayacak, adınızı iyi yazmayacak.” diye yazdı. Ayrıca blok zinciri patentlerinin gerçek bir şey olduğunu da ekledi.

Dragonchain Joe Roets’in CEO’su ise hem blok zincirinin açık kaynak felsefesini hem de patent sistemini destekleyen bir blog yazısı yayınladı

Bitcoin Derneği Başkanı Da Blok Zinciri Patentlerinden Yana

Bitcoin Derneği Başkanı Jimmy Nguyen, Mart ayının başlarında yapılan gerçek patent sayısının sadece 666’ya ulaştığını kaydetti. Nguyen, Blok zinciri topluluğunun korkularını şöyle özetledi: “İnternetteki trolleri dinlerseniz, Craig hakimiyet arayışının bir parçası olarak tüm Bitcoin ve tüm blok zincirini patentlemeye çalışıyor” dedi. Jimmy Nguyen aynı zamanda eski bir patent avukatı ve eski nChain CEO’sudur. Nguyen, blok zinciri şirketlerinin teknolojilerini patentlemeye çalışmasının gayet doğru olduğunu söyledi. “Her mantıklı iş gibi biz de uygun olduğunda fikri mülkiyet haklarını güvence altına alarak yatırımımızı korumayı seviyoruz.” diye belirtti. Ayrıca nChain’in dünyanın en büyük blok zinciri patent portföyünü ürettiğini belirtti.