Yükleniyor...

PayPal Bitcoin Konusunda Neden Fikrini Değiştirdi?

PayPal’ın kripto para birimleri için destek sunacağını duyurması, yedi yıl önce yapılan bir açıklamanın ardından geldi

paypal bitcoini neden simdi kabul etti

PayPal’ın kripto para birimleri için destek sunacağını duyurması, yedi yıl önce yapılan bir açıklamanın ardından geldi. Bu süre zarfında PayPal’ın Bitcoin’e karşı duruşu, para birimi olarak sorgulamaktan nihai kabulüne doğru kaydı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

PayPal’ın Bitcoin’i sistemine entegre edeceğini açıklamasının ardından, lider kripto para 13.000 doların üzerine çıktı. PayPal’ın Bitcoin ve diğer kripto para birimleri için destek sunacağını duyurması, ödeme işlemcisinin yedi yıllık kararsızlığına son verdi. Peki, bu kararsızlık kripto paralar lehine nasıl değişti?

PayPal’a, Çarşamba günü New York eyaleti Finansal Hizmetler Departmanı tarafından fintech start-up Paxos ile ortaklaşa Bitcoin, Ethereum, Bitcoin Cash ve Litecoin ile ticaret yapmasına ve saklamasına izin veren Bitlicence verildi.

PayPal 346 Milyon Kullanıcıya Sahip

Ödeme devi, kullanıcıların kendi ekosistemi üzerinde doğrudan kripto para alabileceklerini, satabileceklerini ve saklayabileceklerini duyurdu. Bu sayede 26 milyon trader’ın Paypal’ın 346 milyon kullanıcısından kripto para birimleri aracılığı ile ödemeleri kabul edebilmesinin kapısını açtı.

PayPal Başkanı ve CEO’su Dan Schulman yaptığı açıklama şunları söyledi: “Dijital para birimlerine geçiş kaçınılmazdır ve finansal katılım ve erişim açısından avantajlar getirdiği de aşikardır. 

Ancak PayPal her zaman kripto paralar konusunda istekli değildi. Bitcoin’in benimsenmesi kripto para birimlerinin gelişen görünümünü destekliyor.

PayPal’ın Kripto Paralara Olan İlgisinin İlk Başlangıcı

PayPal ilk olarak, e-ticaret şirketleri için mobil ve web ödeme sistemlerinde uzmanlaşmış Chicago merkezli şirket Braintree’yi satın aldıktan sonra Bitcoin için sınırlı destek vermeye başladı.

Bir yıl sonra PayPal, üç büyük kripto para girişimi olan BitPay, Coinbase ve GoCoin ile ortaklık kurduğunu duyurdu. Eylül 2014 yayınlanan blog yazısında da Bitcoin’in kabul edilebileceğine dair ilk işaretler ortaya çıkmıştı.

Ancak 2015 yılında şirket Bitcoin kullanımının yasa dışı olduğunu ve resmi politikaları ihlal ettiği gerekçesi ile böyle bir adımın atılmayacağı belirtilmişti. Ocak 2018’de ise PayPal yöneticileri ve yönetim kurulu üyelerinin Bitcoin ile ilgili çelişkili ifadeleri ortaya çıkmıştı.

Kısa bir süre sonra Mart 2018’de PayPal, tüccarlar ve tüketiciler arasındaki kripto para işlemlerini hızlanıdırmak için yeni bir patent başvurusunda bulundu ve Bitcoin’i perde arkasında kendi ekosistemine dahil etmek için çalışmalar yaptığını gösterdi.

Ekim 2019’da Facebook liderliğinde kurulan stablecoin hakkındaki yasal belirsizliklerin ortaya çıkmasından sonra Libra Birliği’nden çekilen PayPal, kripto paralara karşı olumsuz tutumda olduğunu belirtti.

Fikir değişikliğinin ilk göstergeleri, PayPal’ın yeni Blockchain Araştırma Grubu için yeni bir iş ilanı yayınladığı 2020 yılının başlarında ortaya çıktı. Şirket ayrıca Temmuz ayında Avrupa Komisyonu’na gönderdiği bir mektup ile kripto paralara olan ilgisinin devam ettiğini ortaya koydu.

PayPal neden Bitcoin’i benimsedi?

Paxos ortaklığı, PayPal’a Bitcoin’in trader’lar ve kullanıcılar için dalgalanma riski açısından bir dereceye kadar güven sağlaması, PayPal’a da kripto paralar konusunda daha çok güven verdi.

PayPal’ın kripto alım satımını aktif hale getirme kararı, kripto paralar için bir dönüm noktası ve ödeme devi için de uzun bir müzakerenin sonucu olarak ortaya çıktı. Kripto paraların gelişimi zaman geçtikçe hız kazanmakta ve hem kurumsal hem de perakende yatırımcılar için benimsenmesi daha kolay hale gelmekte.


Üyelik
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinize duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x
()
x