Yükleniyor...

PayPal Kurucu Ortağı: Asıl Amacımız Küresel Para Birimi Oluşturmaktı

PayPal’ın kurucu ortağı Luke Nosek, asıl amaçlarının kripto paraya benzer şekilde bağımsız bir dijital para oluşturmak olduğunu söyledi.

PayPal Kripto Para

PayPal’ın kurucu ortağı Luke Nosek, asıl amaçlarının kripto paraya benzer şekilde bağımsız bir dijital para oluşturmak olduğunu söyledi. Nosek, değerlendirmelerini 31 Ocak Perşembe günün şifreli yayın hizmeti Bloxlive.Tv’ye yaptı.

“İlk Amacımız Küresel Para Birimi Oluşturmaktı”

Geçen hafta Davos’taki Dünya Ekonomik Forumu’ndaki bir panelde Nosek’e, Çinliler tarafından kullanılan popüler bir uygulama içi ödeme sistemi olan WeChat Pay’in veya PayPal’ın çevrimiçi işlemlerle ilgili çeşitli sorunları çözüp çözmediği soruldu. Ayrıca Nosek’e kripto para birimlerinin de bu sorunları çözüp çözemeyeceği de soruldu. Sorulara cevap veren Nosek, birçok insanın PayPal’ın ilk misyonundan habersiz olduğunu ve PayPal’ın ilk ve asıl amacının para birimlerine zarar veren bankalardan ve devletlerden bağımsız küresel bir para birimi oluşturmak olduğunu söyledi.

PayPal’ın ekonomik olarak çok güçlü bir şey inşa etmeyi başardığını söyleyen Nosek, şirketin ilk hedefine ulaşamadığını belirtti. Çok fazla merkezileşmese de PayPal’ın Visa, Mastercard ve SWIFT gibi en büyük finansal kurumlara bağlı olduğunu belirtti. Nosek, PayPal’ın bu kurumları mutlu etmek için ne gerekiyorsa yapmaya mecbur olduğunu vurguladı. SpaceX’te yönetim kurulu üyesi olan ve PayPal’ın kurucu ortaklarından Elon Musk’un da arkadaşı olan Nosek, Musk’un merkezi olmayan kripto para kavramına daha yakın olacak bir şey geliştirmek için yeterli zamanı olmadığı için üzgün. Nosek, bunun yapılmaması nedeniyle yatırımcılar tarafından bir kripto para birimi geliştirmeleri konusunda baskı altında olduklarını belirtti.

Konuşmasının sonunda Nosek, Bitcoin ve Ethereum geliştiricilerine kendi ekosistemlerini yarattıkları için minnettar olduklarını söyledi. Nosek, kripto para yatırımcılarının hiçbir zaman PayPal ile aynı baskıya asla sahip olmayacağını umduğunu dile getirdi. 2018 yılının ilk çeyreğinde aktif kullanıcı sayısı 254 milyonu geçen bir ödeme sistemi olan PayPal, yakın zamanda çalışanları için Blockchain bazlı bir ödül sistemini başlattı. PayPal çalışanlarına inovasyonla ilgili programlara katılmak ve fikirlerini katkıda bulunmak için hediye token’lar veriyor. Çalışanlar bu token’ları şirket içinde 100’den fazla deneyimde kullanabiliyorlar.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x