Yükleniyor...

PBOC Eski Yetkilisi, Dijital Yuan Kullanımını Düşük Buldu!

Ülkenin merkez bankası olan Çin Halk Bankası'nın (PBOC) eski bir yetkilisi, dijital yuan kullanımını düşük buldu.

PBOC Eski Yetkilisi Dijital Yuan Kullanimini Dusuk Buldu

Ülkenin merkez bankası olan Çin Halk Bankası’nın (PBOC) eski bir yetkilisi, dijital yuan kullanımını düşük buldu.

Kripto para piyasasında hareketlilik sürerken, blockchain teknolojisinin kullanımı ülkelerin gündeminde yer ediniyor. Birçok ülke, merkez bankası dijital para birimi (CBDC) için yoğun mesai harcıyor. Henüz emekleme aşamasında olan CBDC‘lerin, gelecek yıllarda aktif bir şekilde kullanılması hedefleniyor. Son olarak Çin, dijital yuan kullanımını artırmaya odaklandı. Ancak Çin Halk Bankası‘nın eski bir yetkilisi, mevcut dijital yuan kullanımının düşük olduğunu açıkladı.

PBOC Eski Yetkilisi, Dijital Yuan Kullanımından Tatmin Olmadı!

Çin merkez bankası olan Çin Halk Bankası‘nın (PBOC) eski yetkilisi Xie Ping, dijital yuanın çok az kullanılmasından dolayı hayal kırıklığı yaşadığını belirtti.

PBOC’da araştırma direktörlüğü yapan Ping, bir üniversite konferansında Çin‘in CBDC‘si hakkında eleştirilerde bulundu. Ping, 14 milyar dolarlık işlem hacmini aşan dijital yuan için sonuçların ideal olmadığını savundu.

Kalabalık bir nüfusa sahip Çin‘de 14 milyar dolarlık hacme ulaşan dijital yuan, Ping‘e göre yüksek oranda etkinlik sağlayamadı. PBOC‘un yılın başındaki raporuna göre, yalnızca 261 milyon kullanıcı dijital yuan cüzdanına sahipti.

Son olarak Ping, insanların geleneksel sistemlere alıştığını ve değişikliğin zor olacağına değindi.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x