Yükleniyor...

Pegasus Yöneticisi Blokzincir Projelerine Kapılarını Açtı

Pegasus Hava Yolları Bilgi Teknolojileri Genel Müdür Yardımcısı Barış Fındık, blokzincir teknolojisine her zaman açık olduklarını dile getirdi.

Pegasus Yoneticisi Blokzincir Projelerine Kapilarini Acti

Pegasus Hava Yolları Bilgi Teknolojileri Genel Müdür Yardımcısı Barış Fındık, blokzincir teknolojisine her zaman açık olduklarını dile getirdi.

Blokzincir teknolojisi, küresel dünyayı sarmaya ve kolaylaştırmaya devam ediyor. Popüler teknolojinin girmediği sektör ve platform yok denecek kadar az bir hale geldi. Henüz tam anlamıyla benimsenme söz konusu olmasa da blokzincir teknolojisinin yaygınlaşması hız kesmeden devam ediyor. Bu konu hakkında Pegasus Hava Yolları Bilgi Teknolojileri Genel Müdür Yardımcısı Barış Fındık, Cointelegraph Türkiye’ye özel açıklamalarda bulundu.

Pegasus Yöneticisi, Blokzincir Hakkında Açıklamalarda Bulundu

Yaygınlaşan blokzincir teknolojisi, hava yolu şirketlerinde de aktif kullanılmaya başlandı. Airports Council International, geçtiğimiz yıl yayınladığı raporda 180’den fazla ülkede 2.600’den fazla havaalanı olduğunu açıkladı. Bu kapsamda Markets and Markets, hava yolu şirketlerindeki blokzincir kullanımının 2025 yılında 1.4 milyon dolara ulaşacağını tahmin etti.

Pegasus Hava Yolları Bilgi Teknolojileri Genel Müdür Yardımcısı Barış Fındık, havaalanları ve hava yolları arasındaki bilgi paylaşımının çok önemli olduğunu aktardı. Fındık, uçakların iniş zamanını, nerede duracağını, yolcu bagajlarının nereden verileceğini, kalkış yapacak uçağın hangi kapıyı kullanacağını ve gecikme olacaksa ne kadar olacağı yönündeki bilgilerin anlık ve doğru paylaşılması gerektiğine değindi.

Pegasus Yoneticisi Blokzincir Hakkinda Aciklamalarda Bulundu
Pegasus Hava Yolları Bilgi Teknolojileri Genel Müdür Yardımcısı Barış Fındık

Pegasus Hava Yolları, blokzincir teknolojisini şirket operasyonlarında ve şirket verilerinin paylaşımında tercih ediyor. Şirket, 6 sene önce Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı‘nda sistemlerini bu yeni teknoloji üzerinden inşa etti.

Fındık, blokzincir halkasına her dahil olan hava yolunun, havaalanı işletmesiyle verileri kordineli ve kolaylıkla paylaşabildiğine inanıyor. Konuyla ilgili konuşan Fındık, şunları söyledi;

“Şirket; hava yolu tarifesini, anlık olarak seferlerine ait değişen bilgileri; havayolu işletmecisi ise kapı, park pozisyonu, inen uçağın bagajının hangi karoselden alınacağı gibi bilgileri paylaşıyor. Bu bilgiler daha sonra iç sistemlerle ve gerekirse yolcularla da paylaşılıyor. Sonuçta hem operasyonel verimlilik hem de müşteri memnuniyeti artıyor”

Pegasus Yöneticisi, Blokzincir Teknolojisine Sıcak Bakıyor

Blokzincir teknolojisi, yeni yeni gelişen ve benimsenmeye başlayan bir teknoloji olduğu için yatırımlara da ihtiyaç duyuyor. Pegasus’tan Barış Fındık, fayda ve maliyet kıyaslaması yapıldığında mantıklı gelen her teknolojiye yatırım yapmayı kıymetli gördüklerinin altını çizdi. Ayrıca Fındık, ilerleyen dönemlerde fayda sağlayacak her türlü blokzincir projesine de kapılarını açtı.

Ayrıca Fındık, ileri dönemlerde hava yollarının sefer ve bilet verilerinin de blokzincir teknolojisiyle entegre edilebileceğine inanıyor.

Blokzincir teknolojisi, havacılıkta kimlik denetimini ve dijital seyahat sistemlerinin kolaylaştırılmasını sağlayabilecek bir potansiyel barındırıyor. Bu teknoloji ayrıca, uçuş kayıt verilerinin de daha güvenilir bir yapıya bürünmesine katkı sağlayabilir. Uçak kazaları ya da kaybolmaları engellemek için veri takibi büyük bir önem taşımakta. Blokzincir teknolojisi, tam da bu noktada bir uçağa ait tüm verilerin toplanmasına ve güvenli bir şekilde saklanmasına katkı sağlayabilecek.

Blokzincir Kullanım Örnekleri

Blokzincir teknolojisi, Pegasus dışında diğer hava yolları şirketlerinin de radarına girmiş durumda. Çalışma koşullarını iyileştirmek ve daha verimli bir yapıya bürünmek isteyen şirketler, blokzincir araştırmalarına yoğun mesai harcıyor.

Air France, British Airway,  Delta Airlines, Etihah Havayolları, Luftansa gibi hava yolları şirketleri de blokzincir için kapılarını açtılar.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x