Yükleniyor...

Pek Bilinmeyen Bir Gerçek: Ripple’ın (XRP) Doğum Kaydının Olmaması!

Birçok insan farkında olmasa da Ripple'ın XRP'sinin hala bir genesis bloğu (başlangıç bloğu) kaydı bulunmuyor.

Ripple XRP Genesis Blok

Birçok insan farkında olmasa da Ripple’ın XRP’sinin hala bir genesis bloğu (başlangıç bloğu) kaydı bulunmuyor. Bir bug nedeniyle 1’den 32.569’a kadar olan kayıtlar kayıp ve kurtarılamıyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Genesis blokları, Blockchain’in tarihinin en önemli parçaları olarak kabul edilmektedir. Buna karşın üçüncü en büyük kripto para birimi XRP, bu çeşit bir kayda sahip değil. XRP’nin ilk haftaki Blockchain kayıtlarının tamamı kayıp durumda.

Oluşturulması sırasında bazı eksiklikler yaşadığını bilinen XRP’nin, 32570 numaralı blok kaydı XRP Blockchain’nin kayıtlı ve kurtarılmış en eski blok olmaya devam ediyor. Bu bloktan önceki tüm bloklar ise kaybolmuş durumda ve bir daha asla geri döndürülemeyecekler. Doğal olarak buna genesis bloğu da dahil.

Doğum Hatası

Faal olmayan forumlardan birinde yer alan bilgiye göre kaza, bir sunucu bug’ı ile gerçekleşti. Bu bug genesis bloğa doğru geriye gitmeyi imkansız hale getirdi. 2013’te forumda yazılanlara göre, genesis bloğu kurtarmaya dair ilk zamanlar umut vardı ancak şimdiye kadar ortaya konan çabalar sonuçsuz kaldı.

Bir kullanıcı, “çok kritik önemlide ilk birkaç yüz işlemi göremiyoruz” tepkisiyle kaybın ne kadar büyük olduğunu bir bakıma çok iyi özetliyor.

Ripple’ın XRP’yi oluşturduğu ilk dönemler oldukça kaotik bir tablodan ibaret. Jed McCaleb projeyi yarattıktan sonra bazı anlaşmazlıklar sonucunda projeden çekiliyor. McCaleb, Stellar’ı (XLM) yaratmaya girişiyor fakat sahip olduğu bol miktardaki XRP hisselerini de hesapsızca harcamaya devam ediyor.

XRP’nin Genesis Bloğu Sonsuza Kadar Kayıp mı Oldu?

2013’ten bu yana kimse XRP’nin ilk hafta defterini geri getirmeyi başaramadı. “Ledger headers” ismi verilen bug, uygun bir şekilde düzeltilemedi ve bu kayıtların geri getirilmesinin imkânsız olduğu kanıtlandı.

Bu gerçek en son, Ripple’ın genesis bloğunu görmeye çalışan ama hiçbir şey bulamayınca şok olan Michael Del Castillo (@DelRayMan) tarafından dile getirildi. Castillo, mevcut durumdaki 1 milyar XRP’yi yaratan işlemi araştırıyordu.

Ripple’ın XRP’sinin Blockchain’indeki bu büyük delip onun geçmişindeki en temel ve başlangıçtaki o günlerin, ilk haftanın üstünü bir sır perdesiyle kapatıyor. Genesis bloğu olmayan bir Blockchain, bütün bir sektör için rahatsız edici bir bozukluk olarak kalmaya devam edecek gibi gözüküyor.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x