Yükleniyor...

Peter Brandt: Bitcoin Yarılanmaları ‘Fena Halde’ Abartılıyor

12 Mart'taki flaş çöküşle büyük oranda değer kaybeden Bitcoin'in (BTC) yatırımcılarına göre Mayıs ayında gerçekleşecek yarılanma etkinliği önemli bir boğa koşusu için katalizör görevi görecek.

Bitcoin Yarılanma Halving

12 Mart’taki flaş çöküşle büyük oranda değer kaybeden Bitcoin’in (BTC) yatırımcılarına göre Mayıs ayında gerçekleşecek yarılanma etkinliği önemli bir boğa koşusu için katalizör görevi görecek. Çok beklenen bu etkinliğe iki aydan kısa bir süre kalmışken yeni koronavirüsün neden olduğu panik ve korku yükseliş beklentilerini baltaladı.

Fiat para birimlerinin aksine Bitcoin, arzı 21 milyon ile sınırlı, deflasyonist bir varlıktır. Mayıs ayında gerçekleşecek olan üçüncü yarılanma etkinliği ile madencilerin blok başına aldıkları ödül miktarı 12.5 BTC’den 6.25 BTC’ye düşecek. Bu da ağdaki enflasyon oranının yüzde 50 oranında düşmesi anlamına geliyor.

Tecrübeli analist ve borsacı Peter Brandt, yarılanmaların fiyat üzerindeki etkisini sorguladı ve yarılanmaların fena halde abartıldığını iddia etti. Brandt’ın hesaplamalarına göre, etkisi abartılan yarılanmanın ardından Bitcoin’in günlük arzı, ‘gerçek arz’ olarak tanımladığı ticaret hacminin aksine yüzde bir oranında azalacak.

Bitcoin’in önceki iki boğa koşusu 2012 ve 2016 yıllarındaki yarılanmalarına denk geldi. Bu sebeple birçok kişi yine tarihin tekerrür edeceğine inanıyor. Öte yandan piyasaya duyulan ilgiyi gösteren Bitcoin’in ticaret hacmi 2017’den bu yana istikrarlı bir şekilde düşüyor. 2016’da ise durum bu şekilde değildi.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner