Yükleniyor...

Peter Schiff, Bitcoin’in Yükselen Enflasyona Karşı Korumadığı Konusunda Israrcı

Malum olduğu üzere; Peter Schiff ünlü bir altın yatırımcısı ve BTC karşıtı olmasıyla bilinir.

Peter Schiff

Malum olduğu üzere; Peter Schiff ünlü bir altın yatırımcısı ve BTC karşıtı olmasıyla bilinir. Son zamanlarda finansal kriz ve karantina nedeniyle ABD’de enflasyon arttıkça, Schiff de bu konuda bir açıklama yapma gereği duydu. Schiff, enflasyona karşı Bitcoin’in (BTC) değil, esasen altının (XAU) bir hedge olduğu anlatısını savundu.

“Bitcoin Sizi Enflasyondan Korumaz.”

Schiff, BTC bir mal olmadığından ve fiyatının diğer mallarla ilgisi olmadığından; Bitcoin’in bu durumda bir hedge olarak kabul edilemeyeceğini belirtti.

BTC’den farklı olarak, altının fiyatının doğrudan diğer malların fiyatıyla bağlantılı olduğunu ve bu nedenle altının (XAU) satın alma gücünü koruduğunu da sözlerine ekledi.

Her ne kadar ana kripto para birimini hem itibari paraya merkezi olmayan bir alternatif olarak hem de bir yatırım aracı veya güvenli bir liman varlığı olarak eleştirse de Schiff, Bitcoin ile ilgili oldukça sık tweet atıyor.

Yine de toplumdaki birçok kişi, Schiff’in Bitcoin’e iyilik yaptığını ve onu teşvik ettiğini düşünüyor.

Sezarın hakkı Sezara, Schiff’in hakkını da Schiff’e verecek olursak; yatırımcının Bitcoin’i her zaman BTC topluluğuna saygıyla eleştirdiğini söyleyebiliriz. (Warren Buffet veya JP Morgan’ın CEO’su Jamie Dimon’un aksine.)

Zira 11 Mayıs’ta Bitcoin blok ödül yarılanması gerçekleştiğinde Schiff, topluluğu bu konuda tebrik etmişti.

Bitcoin, Peter Schiff ve JK Rowling

Cuma günü Harry Potter yaratıcısı JK Rowling’in Bitcoin hakkındaki tweet’inden sonra ilginç bir şekilde Peter Schiff, bu konuda yorum yapmayan tek büyük isim oldu.

Halbuki Schiff genellikle insanları BTC’yi benimsemekten alıkoyan ilk kişilerden biri olarak akla gelirdi.

Yakın zamanda Morgan Creek Digital kurucu ortağı Jason A.Williams, 12 yaşındaki kızının tüm tasarruflarını Bitcoin’e yatırmaya karar verdiğini söylediğinde, Schiff hemen Williams’ı bu konuda sert bir şekilde eleştirmişti.

Elon Musk, Fed’in ve diğer ülkelerin merkez bankalarının mevcut nakit para basma çılgınlığı yanında; Bitcoin’in sağlam göründüğünü söyleyerek Rowling’e tweet attı.

Musk ayrıca hala sadece 0.25 BTC’ye sahip olduğunu söyledi. Bitcoin’in Twitter hesabı ise; “Hadi artık sırlar açığa çıksın.” diyerek esprili bir şekilde yanıt verdi.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner