Yükleniyor...

Piyasalarda COVID-19 Etkisi: Altcoin’lerde Büyük Kayıp

Dijital para piyasası sadece geçtiğimiz 24 saat içerisinde 20 milyar dolarlık bir kayıp yaşadı.

bitcoin düşüşü

Dijital para piyasası sadece geçtiğimiz 24 saat içerisinde 20 milyar dolarlık bir kayıp yaşadı. Bazı altcoin’ler diğer altcoin’lere göre daha fazla değer kaybederken özellikle haftanın ilk gününde başlayan ve yeni tip Coronavirüs’e (COVID-19) dayandırılan kripto paralarda yaşanan düşüş, haftanın ilerleyen günlerinde daha da yoğunlaştı ve son 24 saat içerisinde bu çöküş büyük hız kazandı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Çarşamba ve Perşembe günleri arasında sadece 20 milyar dolarlık bir kayıp meydana geldi ve piyasa hacmi 240 milyar dolar seviyesine kadar geriledi. Hafta başından bu yanaki toplam kayıp ise 50 milyar doları buldu. Bu rakam piyasa değerinin neredeyse yüzde 17’sine tekabül ediyor.

Piyasanın lider kripto birimi Bitcoin (BTC) önemli destek seviyelerini bir bir kırarken 8.550 dolara kadar geriledi.

Altcoin’lerdeki Durum

Bu yılın en çok kazandıran kripto birimleri arasında yer alan Ethereum (ETH) ise bir gün içerisinde yüzde 10 değer kaybederek 220 dolar seviyesine kadar geriledi. Yazım sırasında 228.70 dolardan işlem gören Ethereum’un bu haftaki kayıpları dikkate alındığında en büyük altcoin 1 Ocak’tan bu yana yaklaşık yüzde 66 değer kazandı.

Araştırma şirketi Messari’nin verilerine göre piyasa değeri bakımından büyük düşüş yaşayan Stellar (XLM) değer kaybı bakımından da genelde olduğu gibi Ripple’ı (XRP) takip ediyor. Stellar iki haftadan kısa bir süre içerisinde yüzde 33 değer kaybederken Rippla’da yüzde 32 değer kaybetti.

Son günlerdeki düşüşten etkilenen bir diğer altcoin ise EOS oldu. EOS, 2020 zirvesine göre yüzde 34 değer kaybetti. Diğer bir yandan bu yıl en yüksek seviyesine ulaşan Tezos’ta da ciddi bir düşüş yaşandı.

Altcoin’lerin değer kaybetmesinde birçok etken bulunuyor ve altcoin’lerin toparlanmalarını sağlayacak en büyük faktör Bitcoin’den destek almaları. Bitcoin’de beklenen yükseliş gerçekleşmediği sürece altcoin’lerdeki düşüşler devam edecek gibi görünüyor.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x