Yükleniyor...

Piyasaları Etkileyebilecek Bitcoin ETF Kararına Sadece 1 Gün Kaldı

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) masasında Wilshire Phoenix’in vermiş olduğu Bitcoin ETF teklifi duruyor ve sadece bir gün sonra söz konusu ETF ile ilgili karar açıklanacak.

ABD SEC Bitcoin ETF Kripto Para

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) masasında Wilshire Phoenix’in vermiş olduğu Bitcoin ETF teklifi duruyor ve sadece bir gün sonra söz konusu ETF ile ilgili karar açıklanacak.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Her ne kadar SEC şimdiye kadar görüşülen hiçbir Bitcoin ETF’sine onay vermemiş olsa da Wilshire yönetici ortaklarından William Herrmann tekliflerinden oldukça umutlu. Geçtiğimiz hafta verdiği bir röportajda, teklifin onaylanacağını düşündüklerini belirten Herrmann, “SEC şimdiye kadar ETF tekliflerine pek olumlu bakmadı ama Wilshire Phoenix olarak verdiğimiz teklifin onaylanmayacağını düşünsek böyle bir işe kalkışmazdık.” ifadelerini kullandı.

Wilshire Phoenix, Bitcoin ETF başvurusunu 2019 yılında yapmış, ilk olarak Aralık 2019’da SEC yetkilileri tarafından görüşülen dosya 26 Şubat 2020’de yeniden görülmek üzere ertelenmişti.

SEC’in Kararı Ne Yönde Olacak?

Daha önce ondan fazla Bitcoin ETF talebini reddeden SEC’in başvuru kriterlerine ve dosyalamaya büyük önem verdiği bilinen bir gerçek. Wilshire Phoenix hukukçuları, başvuru kriterleri ve dosyalamada sıfır hata bulunmasından dolayı geçtiğimiz günlerde SEC Komisyon Üyeleri Hester Peirce ve Allison Herren Lee ile bir araya gelmişti. Yapılan görüşmenin ardından Herrmann kısa bir açıklama yapmış ve şunları söylemişti:

Herhangi bir ürüne veya stratejiye kimlerin yatırım yapacağı, kimlerin yatırım yapamayacağını belirlemek ve bunu kısıtlamak yanlıştır. İnsanların daha özgür bırakılması gerekiyor. Bizler sadece kurumlar ve akredite yatırımcıların kripto para stratejilere daha kolay erişim sağlamaları için çalışıyoruz. Yakında Bitcoin ETF’sine sahip olacağımızdan eminiz ve ardından altın ETF’sini başlatacağız. Çok daha fazla ürün piyasaya sürüp çeşitliliği arttırmayı hedefliyoruz.

Herrmann, 26 Şubat’ta SEC’in görüşeceği Bitcoin ETF teklifinin onaylanacağını düşünüyor olsa da kripto topluluğu ağırlıklı olarak teklifin kabul edilmeyeceğini düşünüyor. Özellikle ABD Başkanı Donald Trump’ın 2019 yılında Facebook’un küresel kripto para projesi Libra’sını duyurmasının ardından Twitter hesabından Bitcoin ve genel olarak kripto paraları topa tutmasının SEC üzerinde baskı oluşturduğu belirtiliyor. Bu sebeple, SEC’in daha önce birçok Bitcoin ETF’sinde yaptığı gibi, red kararından ziyade erteleme kararı vermesi düşünülüyor. Öte yandan SEC toplantısının ve toplantıdan çıkacak olan kararın piyasaları her iki yönde de etikleyeceği ise bilinen bir gerçek.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x