Yükleniyor...

Plustoken Dolandırıcılarından Yeni Ponzi: WOTOKEN 1 Milyar Dolar Değerinde Bitcoin, Ethereum ve Litecoin Çaldı!

Son Çin raporları, ünlü PlusToken'e benzeyen yeni bir kripto para dolandırıcılığının bu hafta piyasaya çıktığını gösteriyor.

WOTOKEN

Son Çin raporları, ünlü PlusToken’e benzeyen yeni bir kripto para dolandırıcılığının bu hafta piyasaya çıktığını gösteriyor. WOTOKEN’in, 700.000’den fazla kullanıcıyı dolandırdığı ve 1 milyar dolarlık Bitcoin ve diğer dijital varlıkları ele geçirdiği iddia edildi.

Yeni Çin Tehdidi: WOTOKEN

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Yerel raporlara göre, duruşma 14 Mayıs’ta WOTOKEN projesini yürüttüğü iddia edilen altı sanığa karşı Yancheng Şehri Binhai Ülke Halk Mahkemesinde başladı. Daha spesifik olarak, mahkeme özellikle suçluları çok seviyeli pazarlama (MLM) faaliyetlerini organize etmek ve yönetmek, yanlış hikayeleri gizlemek, yanıltıcı bilgi sağlamak ve gelir ve hatta suçu gizlemekle suçladı.

Dahası, Çinli yetkililer ilk kez WOTOKEN projesini Ağustos 2018’de öğrendiler. Tüm davalılar, teknik personel almaktan ve hileli platformlar kurmaya, çekici çevrimiçi ve çevrimdışı tanıtım kampanyaları oluşturmaya kadar organizasyon içinde farklı sorumluluklara sahipti.

Platform herhangi bir gerçek ticari işlem yapmadan çalıştı. Bunun yerine, şüpheli pazarlama mesajları, katılımı olmayan kullanıcılar için otomatik olarak kâr sağlayan akıllı bir çevrimiçi kripto para cüzdanı olarak çalıştığını iddia etti.

MLM tabanlı operasyonları ve kripto cüzdan olarak hızlı kar elde etme uygulaması sayesinde WOTOKEN, Çin merkezli başka büyük bir ponzi olan PlusToken hileli planıyla karşılaştırıldı. Ayrıca, popüler endüstri yorumcusu Dovey Wan, “WOTOKEN’de yer alan baş suçlunun daha önce PlusToken’deki kilit dolandırıcılardan biri” olduğunu söyledi.

Çalınan Bitcoin ve Diğer Kripto Para Birimleri

Rapora göre, WOTOKEN, Temmuz 2018’den Ekim 2019’a kadar faaliyet gösterdi. Klasik bir MLM projesi olarak çalıştı, ancak şüphesiz yüksek sayıda hiyerarşik seviyeye sahipti.

Bu süre zarfında 715.249 kişi platforma kaydolmuştur. WOTOKEN, mağdurlardan 46.000 Bitcoin, 2 milyondan fazla Ethereum, 292.000 Litecoin, 56.000 BCH, 684.000 EOS ve az miktarda diğer daha az bilinen dijital varlıkları ele geçirdi.

Sonuç olarak, raporda dolandırıcıların, üyelerinden hileli proje için toplam 7.769 milyar Yuan (yaklaşık 1.1 milyar dolara) çaldığı hesaplandı.

Sanıkların bazılarında zaten ceza geçmişleri vardı. Edinilen bilgilere göre, suçluların eylemleri için açıklanmayan bir para cezası talep etmesine rağmen, hapis süresi altı ay ile on bir yıl arasında değişebilir. Ancak, bu davanın karmaşıklığı nedeniyle mahkeme, davayı 14 Mayıs’ta askıya aldı ve önümüzdeki hafta da dava görüşülmeye devam edecek.

Bitcoin’in fiyatı ile ilgili olarak, PlusToken, Mart 2020 düşüşlerinin önemli nedenlerinden biri olarak adlandırıldı ve bu da Bitcoin’in yıllarca gördüğü en kötü günle sonuçlandı. 12 Mart 2020’de birincil kripto para birimi, %50’nin üzerine düşerek 4.000 dolar seviyesinin altına düştü. WOTOKEN’inde benzer bir yıkıcı fiyat etkisi oluşturup oluşturmayacağı henüz belli değil.