Yükleniyor...

Polkadot (DOT) XRP’yi (XRP) Geride Bırakarak 4. Sıraya Yükseldi

Polkadot (DOT), kötü günler yaşayan XRP'yi geride bırakarak piyasa değeri açısından dördüncü en büyük kripto para birimi oldu.

polkadot dot xrpyi xrp geride birakarak 4 siraya yukseldi

Polkadot (DOT), kötü günler yaşayan XRP’yi geride bırakarak piyasa değeri açısından dördüncü en büyük kripto para birimi oldu.

Önde gelen kripto para izleme platformu Coingecko’ya göre, DOT’un piyasa değeri şu anda 13.030 milyar dolar civarında bulunuyor. XRP’nin piyasa değeri ise, yaklaşık 13.003 milyar dolar. Son günlerde DOT fiyatındaki %50 oranına varan sert artış, piyasa değerini oldukça yüksek seviyelere çıkardı.

polkadot dot xrpyi xrp geride birakarak 4 siraya yukseldi 1 1

CoinGecko’ya göre DOT şu anda 13.60 dolar civarında işlem görürken, XRP yaklaşık 0.28 dolar seviyesinde.

Bir Layer-1, proof-of-stake blokzinciri ağı olan Polkadot, Ethereum’un rakibi olarak değerlendiriyor. Protokol, Ethereum kurucu ortağı Gavin Wood tarafından oluşturuldu ve geçen yılın Mayıs ayında piyasaya sürüldü. Polkadot, Ethereum’un ölçeklenebilirlik ve birlikte çalışabilirlik sorunlarını çözdüğünü iddia ediyor.

Polkadot, piyasaya sürülmesinden bu yana, merkezyetsiz finans (DeFi) yatırım amaçları için Ethereum’un en popüler alternatifi haline geldi. Eylül-Kasım 2020 arasında, girişim fonu alan DeFi projelerinin yaklaşık %19’u Polkadot üzerine inşa edildi. Ayrıca ağ üzerinde şu anda toplam 127 proje inşa edilmiş durumda.

Diğer taraftan Ripple’ın yerel varlığı XRP, ABD hükümeti ile yasal bir savaşa girdiğinden beri baskı altında bulunuyor. Geçen ay, Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), Ripple ve yöneticilerinden ikisi -CEO Brad Garlinghouse ve kurucu ortak Chris Larsen’in kayıt dışı menkul kıymet satışı ile  suçladı. XRP’nin fiyatı davadan bu yana yaklaşık %35 düştü ve piyasa değerini oldukça kötü etkiledi. Dijital varlık şu anda yaklaşık 0.28 dolardan işlem görüyor.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x