Yükleniyor...
AL / SAT
PrimeXBT
Anasayfa Altcoin Haberleri Popüler Altcoin Tüm Zamanların En Yüksek Seviyesine Ulaştı

Popüler Altcoin Tüm Zamanların En Yüksek Seviyesine Ulaştı

ABONE OL:google-news
PrimeXBT

Polkadot (DOT) şu anda piyasa değeri açısından en büyük beşinci kripto para birimi ve XRP’nin hemen arkasında yer alıyor.

Polkadot, yerel bir token olan DOT ile birlikte hareket eden çalışabilirlik protokolüdür. DOT’un fiyatı son 24 saatte yaklaşık %30 oranınada arttı. Piyasa değeri 10 milyar doların üzerine çıktı ve böylece tüm kripto para birimleri arasında ilk 5’e yerleşmiş oldu.

Polkadot protokolünün DOT token’ı yazının yazıldığı sırada CoinMarketCap verilerine göre 11,21 dolardan işlem görüyordu. DOT, gece saatlerinde 11.60 dolara ulaşarak tüm zamanların en yüksek seviyesine yükselmiş oldu. Sonuç olarak, CoinMarketCap‘ten alınan verilere göre, token’ın piyasa değeri ilk kez 10 milyar dolarlık eşiği geçti.

Polkadot şu anda XRP (13,3 milyar dolar) ile Litecoin (9,6 milyar dolar) arasında yer alan piyasa değerine göre beşinci en büyük kripto para birimi.

Polkadot Hızla Yükseldi

Polkadot, blockchain ağları arasında görece yeni bir proje. Geçen yıla kadar Ethereum tabanlı projeler arasında bölünen ve kendi blok zincirini oluşturan Parity Technologies’den Gavin Wood ve Jutta Steiner liderliğinde inşa edildi. Aralık 2019’da Parity, Ethereum blok zincirine erişmenin ikinci en popüler yolu olan Parity Ethereum istemcisini artık sürdürmeyeceğini söyledi. Amaç Polkadot’ta daha fazla zaman geçirmekti.

Yine de Polkadot’un ürün konumlandırmasına göre protokol, Ethereum’un bir geliştiricisi olduğu kadar rakibi değil. Birlikte çalışabilmeleri için birden fazla blok zincirini birbirine bağlamak üzere tasarlanmıştır. Polkadot, Mayıs ayında ana ağını piyasaya sürdüğünden bu yana, ölçeklenebilir akıllı sözleşmeler üzerinde çalışan Moonbeam ve dijital kimlik üzerinde çalışan KILT gibi projelerden geliştirmeler aldı.

Aynı zamanda, altüst olmuş bir kripto piyasasında yerini hızlaca buldu. Ağustos ayına kadar, piyasa değerine göre tüm kripto para birimleri arasında ilk 10’da yer aldı. Bir ay sonra, 5 milyar doların üzerinde bir piyasa değeri biriktirmişti.

Coinkolik E-Posta Bültenine Abone Olun!

Her gün, gelen kutunuza en güncel kripto para içeriklerini almak için kaydolun.

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

KaynakDecrypt
Neşe Yavuz
Neşe Yavuz
Neşe, 1989 yılında İzmir’de doğdu. İstanbul Üniversitesi Gazetecilik mezunu olan Neşe, mezun olduğundan beri medya sektöründe çalışmalar yürütüyor. Özellikle son yıllarda kripto paralara olan ilgisi nedeniyle, bu alanda çalışmalar gerçekleştiriyor. Neşe, Coinkolik.com'da editör olarak kripto ile ilgili yazıları paylaşıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Öne Çıkan Başlıklar