Yükleniyor...

Popüler Analist Bitcoin’in (BTC) 100.000 Dolar Olacağı Tarihi Açıkladı

Popüler kripto para analisti PlanB, Bitcoin’in fiyat geçmişini baz alarak, Mayıs 2020'de gerçekleşecek yarılanmadan (halving) sonra büyük bir boğa koşusu olacağını ileri sürüyor.

bitcoin 100k btc

Popüler kripto para analisti PlanB, Bitcoin’in fiyat geçmişini baz alarak, Mayıs 2020’de gerçekleşecek yarılanmadan (halving) sonra büyük bir boğa koşusu olacağını ileri sürüyor.

Her dört yılda bir gerçekleşen yarılanma ile madencilere verilen blok ödül yarı yarıya düşüyor. Şu an 12.5 BTC ödülü alan ödül miktarı yarılanma sonrası 6.25 BTC’ye düşecek. Anonim analiste göre, önceki yarılanmalardan sonra her zaman keskin fiyat artışları yaşandı. Analist aksini düşünenlere ise grafikle cevap verdi:

Önceki yarılanmalarda (Kasım 2012 ve Temmuz 2016) Bitcoin’in yükselişe geçmesinin 1 yıl kadar sürdüğü düşünülüyor. Ancak bu tamamen yanlış bir görüş. Grafikte kırmızı ile gösterilen yer yarılanma sonrası Bitcoin’in hemen yükselişe başladığını gösteriyor.

PlanB, 100.000 doların 2023 yılına kadar muhtemel görüleceğini belirtti. Ancak tahmini çok fazla sayıda eleştiri aldı.

Yarılanmanın Bitcoin Fiyatı Üzerine Etkisi

Kurumsal dijital varlık yöneticisi Morgan Creek Digital’in kurucu ortağı Jason A. Williams, Forbes’e yarılanmanın zaten fiyatlandırıldığına inandığını söyledi ve şunları ekledi:

Bitcoin’i elinde tutan büyük madencilerin işletme giderlerini karşılamak veya gelirleri yarıya indirmek için nakit kullanmak zorunda kalacaklar. Piyasanın yükselmesi için yeni alıcıların gelmesi gerekiyor. Kısaca madencilik işlemleri fiyatları arttırmak için tek başına bir anlam ifade etmiyor.

Kitlesel Benimseme Bitcoin’i 250.000 Dolara Çıkaracak

Tim Draper ise tartışmalara farklı bir açıdan girerek yarılanma ile hiç bağlantısı olmadan fiyatların 250.000 dolara ulaşacağını düşünüyor. Bunun içinde uluslarası döviz piyasasının yüzde 5’ini ele geçirmesini beklediği Bitcoin’in kitlesel benimseme ile bu seviyelere geleceğini belirtiyor.

Deutsche Bank’tan gelen yeni bir raporda Draper’ı destekler nitelikte. Raporda düzenleyici engeller aşıldığı zaman kripto paraların fiat para yerine geçme potansiyeli doğacağı belirtildi. Ayrıca raporda kripto paraların yaygınlaşmasının katalizör olarak ulusal para birimlerinin enflasyona uğraması gösterildi.

Efsanevi analist Peter Brandt’ta Bitcoin’in 6 haneli rakamlara ulaşacağından emin olanlardan biri. Usta analiste göre Bitcoin tarihsel serüveni ile 100.000 dolara ulaşacak. Ancak analist Bitcoin’in 3.250 doların altına düşmesi durumunda da her şeyin biteceğine inandığını söyledi.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x