Yükleniyor...

Popüler DeFi Platformu Saldırıya Uğradı: 2 Milyon Dolarlık Kayıp Var

Ethereum tabanlı varlıklara ilgi uyandırmak için kurulan DeFi protokolü Akropolis, flash kredi ile hack'lendi.

digital crime by anonymous hacker

Ethereum tabanlı varlıklara ilgi uyandırmak için kurulan DeFi protokolü Akropolis, flash kredi ile hack’lendi. Projenin birkaç havuzundan kabaca 2 milyon dolar değerinde DAI boşaltıldı.

Proje, 12 Kasım akşamı yayınlanan bir açıklamada, “Stablecoin havuzlarımızın APY’lerinde bir tutarsızlık olduğunu fark ettik ve ~2.0 milyon DAI’nin yCurve ve sUSD havuzlarından boşaltıldığını belirledik” ifadelerini kullandı. Bilindiği gibi Curve, stablecoin ticareti yapmak ve faiz kazanmak için kullanılan bir protokol. Akropolis’e göre, diğer Curve havuzları (bUSD ve sBTC) ve ayrıca Aave ve Compound havuzları saldırıdan etkilenmedi.

Saldırılar, havuzların iki bağımsız denetimden geçtiğini söyleyen Akropolis’i şaşırttı. Protokol, “Ancak, kullanılan saldırı vektörleri her iki denetimde de tanımlanamadı. Söz konusu istismarın özü, dYdX flash kredi oluşturma ile bir yeniden giriş saldırısının bir kombinasyonudur” açıklamasını yaptı. Bilgisayar korsanı çalınan parayı uzun süre saklamadı ve kazançları hemen başka bir cüzdana aktardı.

Akropolis, kodu gözden geçirmeyi ve “proje için sürdürülebilir bir şekilde kullanıcılara kayıplarını tazmin etmenin yollarını keşfetmeyi” taahhüt ediyor. Bunu yaparken, tüm stablecoin havuzlarını duraklattı ve hack konusunda bilgi alışverişinde bulunduğunu açıkladı.

DeFi Projelerine Saldırılar Artıyor

Geçen ayın sonlarında Harvest Finance, flash kredi saldırısı nedeniyle USDC ve USDT stablecoin rezervlerinde yaklaşık 34 milyon dolar kaybetti. Yılın başlarında, bZx’in marj ticareti platformu 350.000 dolarlık bir istismarın hedefi olmuştu.

Bu saldırılar sonucunda protokolün yönetişim token’ı AKRO %20 oranında değer kaybı yaşadı.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
ck x banner
ck youtube banner