Yükleniyor...

Popüler Kripto Para Borsaları Kenya’da Vergi Ödemek Zorunda Kalacak

Kenya yerel basınında çıkan haberlere göre Kenya Gelir İdaresi (KRA), planlanan dijital hizmet vergisi ile birlikte (DST) kripto para birimlerinde brüt işlem değerleri üzerinden %1,5 oranında vergi alınacağı açıklandı

Populer Kripto Para Borsalari Kenyada Vergi Odemek Zorunda Kalacak 1

Kenya yerel basınında çıkan haberlere göre Kenya Gelir İdaresi (KRA), planlanan dijital hizmet vergisi ile birlikte (DST) kripto para birimlerinde brüt işlem değerleri üzerinden %1,5 oranında vergi alınacağı açıklandı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Kenya Gelir İdaresi tarafından Ağustos ayında “dijital pazarlar”ın vergilendirilmesine ilişkin yeni kurallar açıklandı.

Bununla birlikte 1 Ocak 2020’de yürürlüğe giren yeni düzenlemeler kapsamında tam olarak nelerin vergilendirileceği netleşmedi.

Gelir İdaresinden Vergi Uzmanı Nixon Omondi konu ile ilgili şu açıklamalarda bulundu:

“Yasaya göre, dijital bir hizmet sunacak herhangi bir kurum bu kapsama girebilir: örneğin kripto paralar, bunlarla ilgili platformlar, satın alma süreçleri, ödeme süreçleri dijitaldir. Bu bağlamda bu vergi, kripto para birimleri için de geçerli olacaktır.”

Açıklama, dijital para birimleriyle ilgilenen platformların Kenya hükümetine %1,5 oranında vergi ödeyeceği anlamına geliyor. Doğu Afrika ülkesinde faaliyet gösteren Paxful ve Binance gibi yabancı borsalar için durum oldukça karmaşık. Bu borsalar her ay bu vergileri havale etmek zorunda kalacaklar.

Bu anlamda Kenyalı kripto para şirketleri de benzer ödemeler yapacak. Bununla birlikte raporda, yerel firmaların “Kenya’nın yetki alanı içinde başka vergileri de ödedikleri için, yıl sonunda dijital hizmet vergilerini geri alma seçeneğine sahip oldukları” belirtildi.

Kenya Gelir İdaresi dijital hizmet vergisinin “dijital bir pazar aracılığıyla hizmetlerden gelir elde eden veya tahakkuk eden bir kişi tarafından” ödeneceğini belirtti. Ancak “dijital pazar yeri” terimi, yasal ve teknik olarak belirsiz olması nedeniyle kafa karışıklığına neden oldu.

Kenya’nın Finans Yasası, dijital pazarları “mal ve hizmet alıcıları ve satıcıları arasında elektronik yollarla doğrudan etkileşime olanak tanıyan bir platform” olarak tanımlayarak, ifadeyi oldukça geniş bir tanımda açıkladı. Kenya; Nijerya ve Güney Afrika’dan sonra Afrika’nın üçüncü büyük Bitcoin pazarıdır.


Üyelik
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinize duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x
()
x