Yükleniyor...

Portekiz Bankalarının Hedefinde Kripto Borsaları Var

Birden fazla Portekiz bankası, “risk yönetimi” ile ilgili nedenlerden dolayı bazı kripto borsalarına ait hesapları kapatmaya başladı.

Portekiz Kripto Borsalari Darbeye Ugradi

Birden fazla Portekiz bankası, “risk yönetimi” ile ilgili nedenlerden dolayı bazı kripto borsalarına ait hesapları kapatmaya başladı.

Portekiz, kriptoyla ilgili kazançlara sermaye kazancı vergisi uygulamaması nedeniyle son yıllarda kendisine bir kripto cenneti olarak ün kazandı. Ancak son birkaç ayda, hükümet ve finans sektörü, diğer AB ülkeleri ile uyumlu olarak kriptoyu düzenlemeye istekli görünüyor.

Portekiz Kripto Borsaları Gücünü Kaybediyor

Portekiz’deki büyük bankalar, risk yönetimiyle ilgili sorunlar nedeniyle Portekiz Bankası’na kayıtlı olan kripto şirketlerinin banka hesabını kapattı.

Bloomberg’te yer alan habere göre, Banco Comercial Portugues (BCP) ve Banco Santander’in yanı sıra Caixa Geral de Depósitos, BiG ve Abanca da dahil olmak üzere Portekizli büyük bankalar, kripto borsalarının banka hesaplarını kapattı. Kapanan kripto borsaları arasında Criptoloja, Mind The Coin, Luso Digital Assets ve isminin açıklanmamasını tercih eden başka bir kripto şirketi yer alıyor.

Konuyu takip ettiğini söyleyen Portekiz Merkez Bankası Başkanı Mário Centeno, finansal kuruluşların istediklerini yapma yetkisine sahip olduğunu belirttiği açıklamasını şu şekilde yaptı:

“Banka hesabı hizmetleri açma veya sunmaya devam etme kararı, bu gibi durumlarda her bir bankacılık kurumunun uyguladığı risk yönetimi politikalarına bağlıdır.”

Portekiz Merkez Bankası’nın borsa düzenlemesi, dijital platformların kara para aklama için kullanılmasını ve terörizm finansmanının önüne geçilmesi için maddeler içeriyor. Ancak, kripto sektörü için henüz ek düzenleme bulunmuyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
ck x banner
ck youtube banner