Yükleniyor...

Putin’den Kritik Kripto Para Kararına Onay Geldi

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, memurların sahibi oldukları kripto paraları bildirmelerini gerektiren yasayı imzaladı

putinden kritik kripto para kararina onay geldi

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, memurların sahibi oldukları kripto paraları bildirmelerini gerektiren yasayı imzaladı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Perşembe günü imzalanan belgeye göre, hem mevcut memurlar hem de bir memur pozisyonu üstlenmek üzere olan kişilerin, hangi dijital varlıklara sahip olduklarını, hangi miktarda ve nereden satın aldıklarını açıklamaları gerekecek. İlk raporların ise, 1 Ocak’tan 30 Haziran 2021’e kadar sunulması gerekiyor.

Raporlar, memurların yanı sıra eşleri ve çocukları tarafından sahip olunan kripto para birimlerini ve menkul kıymet tokenları, hizmet tokenları da dahil olmak üzere her tür dijital varlığı içerecek. Devlet kademelerinde yer almak isteyen kişilerin de başvuru sürecinde kripto paralarını bildirmesi istenecek. Bu bildirim, standart bir yolsuzlukla mücadele prosedürü olarak adayların mülklerinin raporlanması sürecinin bir parçası olacak. 

Bildirmeyen Kişiler Ceza Alacak

Kripto para birimleri, bu yaz Başkan Putin tarafından imzalanan ve Ocak 2021’de yürürlüğe girecek olan bir yasa tarafından bir tür mülk olarak kabul ediliyor. Rusya Maliye Bakanlığı, geçtiğimiz günlerde kripto paraları vergi amaçlı olarak bildirme kurallarını detaylandıran bir taslak önermişti. Taslağa göre, birey ve şirketlerin yıllık işlemleri 600.000 Rus rublesini (yaklaşık 7.800 dolar) aşarsa, bildirim yapılması gerekecekti. Bildirilmediği takdirde ise, gizlenen kripto para miktarına bağlı olarak para cezası veya üç yıla kadar hapis cezası  planlanıyordu.

Ancak hükümet, bu kuralları yeniden düzenledi. 30 Kasım’da, yasa tasarısının daha yumuşak bir versiyonunu Rusya parlamentosuna sundu. Bu yasa tasarısına göre, kripto para varlıklarının zamanında bildirilmemesi 50.000 ruble (yaklaşık 682 dolar) para cezasına yol açacak, hiç bildirilmediği takdirde ise gelen veya giden tüm işlemlerin toplamının %10’u kadar para cezasına çarptırılcak.


Üyelik
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinize duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x
()
x