Yükleniyor...

QuadrigaCX Borsasının Kurucusunun Ölümünden Sonra 145 Milyon Dolar Yok Oldu

Kurucusu Gerry Cotten’in ani ölümünün ardından kripto para borsası QuadrigaCX’in 145 milyon dolar değerindeki dijital varlığına erişilemiyor.

QuadrigaCX Borsası

Kurucusu Gerry Cotten’in ani ölümünün ardından kripto para borsası QuadrigaCX’in 145 milyon dolar değerindeki dijital varlığına erişilemiyor. Nova Scotia Yüksek Mahkemesi tarafından verilen alacaklıya karşı koruma talebinde bulunulmasına değinen Globe ve Mail, Cotten’ın 9 Aralık’tan bu yana fonlarına erişilemediğini ve bu durumun borsada likidite krizine yol açtığını belirtti. QuadrigaCX, 1 Şubat’ta Şirketlerin Alacaklılar Düzenleme Yasası’na (CCAA) uygun olarak alacaklı koruması için başvuruda bulundu.

Soğuk Cüzdanlara Ulaşılamıyor

Edinilen bilgiye göre borsada sadece 286.000 dolar nakit para bulunuyor ve kullanıcılara olan borç 198 milyon dolardan fazla. Borsa, varlıklarının çoğunu hack ve hırsızlıktan korumak için dijital güvenlik anahtarları ile güvence altına alan soğuk cüzdan adı verilen çevrimdışı depolama sistemlerinde tutuyor. Şirketin cüzdanlarının kontrolü ve cüzdanların güvenlik anahtarları ise Cotten’de bulunuyordu. Ernst & Young’dan yapılan açıklamada, Quadriga’nın soğuk cüzdanlara erişemediğini ve soğuk depolamalı cüzdanlarının oldukça düşük seviyede kripto para birimine sahip olduğunun keşfedildiği belirtildi. Denetleme şirketi Ernst & Young, işlemleri takip etmek için bağımsız bir üçüncü taraf olarak atanmıştı.

Cotten’in çoğunlukla evdeki bilgisayarında şifreli şekilde çalıştığı bildiriliyor. Eşi Jennifer Robertson, Cotten’ın bilgisayarının parolasını veya kurtarma anahtarını bilmediğini söyledi. Robertson’ın eşinin bilgisayarını koruyan parolaya ulaşamadığını belirtiyor. Robertson, Gerry’nin bilgisayarlarına erişmek için bir siber güvenlik uzmanı tuttuğunu, ancak bunun hiçbir işe yaramadığını söyledi. The Globe and Mail’e konuşan diğer borsa operatörleri, Cotten’ı kaçırmak ve gasp etmek için bir hedef haline getireceği için tek bir yöneticinin borsa fonlarına erişimi kontrol etmesinin alışılmadık olduğunu söyledi. Vancouver’daki Einstein borsasının CEO’su Michael Gokturk, bunun üzerinizde milyonlarca dolar nakit parala dolaşmaktan farkının olmadığını belirtti. Borsa ile büyük bir Kanada bankası arasındaki yasal bir savaş nedeniyle zaten para çekemeyen platformun bazı kullanıcıları Twitter ve Reddit gibi platformlardan Cotten’in ölüm belgesini görmek istiyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
ck x banner
ck youtube banner