Yükleniyor...

Quadrigacx CEO’su Gerald Cotten: Dolandırıcılık, Ölüm ve Spekülasyonlar

Tarihin en büyük kripto para dolandırıcılıklarından birini gerçekleştirdi ve belki de çoğunuz onu Netflix belgeseli “Trust No One, The Hunt for the Crypto King” ile tanıdınız.

Site Yazar 4

Tarihin en büyük kripto para dolandırıcılıklarından birini gerçekleştirdi ve belki de çoğunuz onu Netflix belgeseli “Trust No One, The Hunt for the Crypto King” ile tanıdınız. 

Kanada’nın en büyük kripto para borsası kurucusu Gerald Cotten’dan bahsediyorum elbette. Peki bu isim nereden çıktı şimdi? 

Birkaç gün önce Cointelegraph’ın yayınladığı bir haberle Cotten tekrar gündemimize düştü:

Artık kullanılmayan Kanadalı kripto para borsası QuadrigaCX’e bağlı ve yıllardır uykuda olan beş cüzdan, 1,7 milyon dolar değerindeki Bitcoin’i (BTC) harekete geçirirken tespit edildi. 

Kripto araştırmacısı ZachXBT, 19 Aralık tarihli bir Twitter gönderisinde kripto topluluğunu uyardı. ZachXBT, toplamda 104 adet Bitcoin’in bulunduğu beş cüzdanın 17 Aralık’ta BTC’leri çeşitli cüzdanlara aktardığını açıkladı.”

O zaman kısaca neler olduğuna bir bakalım…

QuadrigaCX borsası 2013 yılında faaliyete geçtiğinde Cotten, henüz 24 yaşındaydı ve 30 yaşında öldüğünde, arkasında 190 milyon USD birikimi olan 110.000 kullanıcıyı mağdur bırakmıştı. Cotten borsanın soğuk cüzdan şifrelerini bilen tek kişiydi ve bir daha kimse bu şifrelere ulaşılamadı.

2017 yılı Bitcoin rallisinin başladığı bir dönemdi. Fiyatlar hızlıca yükseliyor QuadrigaCX borsasının kullanıcıları da günden güne artıyor hatta borsanın işlem hacmi o yıl 1.2 milyar dolara ulaşıyor. Tabi Gerry Cotten de mütevazı hayatını bırakıp, pahalı arabalar, evler alıyor ve sürekli olarak seyahate başlıyor.

Mutlu günler fazla uzun sürmüyor. Çin ve Güney Kore’nin Bitcoin ticaretini yasaklamak istemesiyle sorunlar başlıyor. Bitcoin Aralık 2018’te 20 bin dolar civarından 4 bin dolara düşüyor. Kullanıcılar ise paniğe kapılıp paralarını çekmeye çalışıyor ancak bu mümkün olamıyor. Bu gelişmeler sizce de çok tanıdık değil mi?

Kullanıcılar aylardır borsadan para çekmeyi beklerken, 14 Ocak 2019 tarihinde medya; Gerald Cotten’in bir ay önce Hindistan’daki bir yetimhanede gönüllü olarak çalışırken, Crohn hastalığından öldüğünü duyuruyor. Olay daha da ilginçleşiyor çünkü Gerald aslında 9 Aralık 2018 tarihinde ölmüş ve ölümünden sadece 2 hafta önce tüm mal varlığını eşi Jennifer Robertson’a bırakmış.

Mağdur olan çok fazla kullanıcı vardı ve bu ölüme asla inanmadılar. Reddit, Twitter, Telegram gibi kripto dünyasının aktif olduğu uygulamalarda toplanarak olayları araştırmaya başladılar. Zamanla açıklanamayan bir sürü soru ortaya çıkmıştı.

  • 2016 yılında borsadan ayrılan kurucu ortak Michael Patryn’in daha önce ismini iki kez değiştirmesi ve dolandırıcılıkla ilişkilendirilmesi.
  • Ölmeden çok kısa bir süre önce tüm mal varlığını eşine bırakması
  • Crohn hastalığından genç yaşta ölüm oranının %3 olması
  • Gerald Cotten’ın 14 yaşından beri dolandırıcılık işlerine karışması
  • Hindistan hükümeti tarafından verilen ölüm belgesinde, “Cotten” kelimesinin “Cottan” olarak yanlış yazılması
  • Zerononcence tarafından yürütülen araştırmada, borsanın soğuk cüzdan varlığına dair kanıt bulunamaması

Bu ölüm gerçekten planlanmış mıydı?

Ontario Menkul Kıymetler Komisyonu ise Gerald Cotten’in takma adlar altında açtığı hesaplara, kullanıcıların paralarını aktararak borsayı bir saadet zinciri şeklinde kullandığı sonucuna vardı. 

Kripto piyasa tarihinin belki de en ilginç olayı, bugün hala gizemini koruyor. 90 neslinin iyi bildiği the X Files dizisinin bir mottosu vardı; “Truth is out there” Blockchain şeffaflığına güveniyoruz, Gerçek bir gün ortaya çıkacaktır.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x