Yükleniyor...

QuadrigaCX’in Kapanması Bir Mühendisin Tüm Birikimini Kaybetmesine Neden Oldu

32 yaşındaki yazılım mühendisi Tong Zou, transfer masrafından tasarruf etmek istedi.

QuadrigaCX Borsası 1

32 yaşındaki yazılım mühendisi Tong Zou, transfer masrafından tasarruf etmek istedi. Genç mühendis, tüm birikimini Bitcoin ile ABD’den Kanada’daki banka hesabına taşımayı seçti. Bu şekilde önemli bir transfer ücretini ödemekten kurtulacaktı, ancak kullandığı kripto para borsası QuadrigaCX’in aniden kapanmasıyla tüm birikimini kaybetti.

Genç Mühendis 420 Bin Dolarını Kaybetti

Kaliforniya’da yaşayan Zou, parasını Kanada’daki banka hesabına aktarmak için kripto paraları kullanmayı tercih etti. Bunun için de QuadrigaCX borsasını kullanmayı seçti. 420 bin dolarını borsaya yatıran genç mühendis parasını Kanada merkezli borsadan Kanada’da bulunan banka hesabına taşımayı hedefliyordu. Nitekim işler beklediği gibi gitmedi ve parasına olan erişimini kaybetti. The Star gazetesine röportaj veren Zou, tüm birikiminin 420 bin dolar olduğunu ve geriye çok az bir parasının kaldığını söyledi.

QuadrigaCX’ın kurucusu ve CEO’su Gerald Cotten’in geçtiğimiz yıl Aralık ayında ölmesinden sonra birçok borsa kullanıcısı parasını kaybetti. Parasını kaybeden kullanıcı sayısının 115 bin olduğu tahmin ediliyor ve Tong Zou bu kullanıcılardan yalnızca biri. Cotten’in eşi Jennifer Robertson, borsanını 145 milyon dolar değerindeki kripto varlığın soğuk cüzdanlarda kilitli olduğunu ve bu cüzdanlara erişim şifrelerini yalnızca Cotten’in bildiğini açıklaması oldukça önemli bir skandalı ortaya çıkarmıştı. Çünkü bu tip cüzdanlar bilgisayar korsanlarına karşı geliştirilmiş, güçlü bir koruma sunuyordu ve şifrelerini bilmeden içindeki fonlara ulaşmak imkansızdır. Olayın ardından mahkemeye başvuran Robertson, QuadrigaCX için iflas koruma başvurusu yaptı.

Tong Zou, QuadrigaCX’ın aniden kapanmasından en çok etkilenen bireysel kullanıcılardan biri olduğuna inanıyor. Başka bir ülkedeki parasını Kanada’ya taşımak istemiş ve bunun için QuadrigaCX’i kullanmayı tercih etmiş olması tüm birikiminin kilitlenmesine neden oldu. Zou, 2018 Ekim ayından bu yana parasının kilitli durumda olduğunu belirtiyor. Zou’nun parasının kilitlenmesinin nedeni ise borsanın yerel bir bankayla yaşadığı problemden kaynaklanıyor. Yaşanan problemden dolayı borsanın para çekme işlemlerine izin verilmiyor.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x