Yükleniyor...

RAND’a Göre Teröristler Kripto Para Yerine Nakit Parayı Tercih Ediyor

RAND Corporation tarafından hazırlanan kapsamlı bir rapor, teröristler için kripto paraların tercih edilesi olmadığını ortaya koyuyor.

Terörizm ve Kripto Para

RAND Corporation tarafından hazırlanan kapsamlı bir rapor, teröristler için kripto paraların tercih edilesi olmadığını ortaya koyuyor. Nakit paranın, kripto para düzenlenmesinin ve yasallaştırılmasının sunulduğu likidite engelleri de dahil olmak üzere çeşitli nedenlerden dolayı teröristler için hala en iyi konumda olduğu bildiriliyor.

Kripto Para Yerine Nakit Para

99 sayfalık raporda, terörist finansmanın üç kategorisine odaklanılıyor: alma (edinme), yönetme ve harcama. Sadece ilk kategoride kripto paralar terör örgütleri için gerçek faydalar sağlıyor, çünkü insanlara sınırsız para gönderme/alma imkanı sunuyor. Ancak rapora göre, terör örgütleri büyük miktarlarda kripto para edinmeleri durumunda onu yönetmek ve kullanmada belli zorluklarla karşılaşıyorlar.

Alınan büyük meblağların anonim olarak yönetilmesi veya harcanması zordur ve kripto para birimleri hala yönetmek ve harcamak için bir altyapıya ihtiyaç duyuyor.

Rapordaki bir diğer ayrıntı belkide herhangi bir terör örgütünü desteklemeden kripto para kullanmak isteyenler için daha iç açıcı:

Terör örgütlerinin kripto para kabul etme ya da bunu yapma motivasyonlarının mevcut kanıtlar ışığında az olduğu görülüyor.

Bu noktada akıllara gizlilik odaklı kripto para birimlerinin terör örgütleri tarafından kullanımı gelebilir. Ancak RAND, mevcut kripto para ekosisteminin teröristlerin ihtiyaç duyduğu anonimliği sağladığına inanmıyor:

Hiçbir kripto para birimi bu özellikleri terör örgütlerine sunamıyor. Özellikle mevcut kripto para birimlerinin güvenliği muhtemelen terör örgütlerinin ihtiyaçları için yetersiz.

Gizlilik Odaklı Kripto Paralar Teröristler için Daha Uygun

Anonim olarak Monero (XMR) gibi gizlilik odaklı kripto paraları alabilmenize ve hatta harcamanıza rağmen, sonuçta mevcut kripto para ekosisteminin teröristlerin ihtiyaçlarını karşılanmayan noktaları var. Örneğin, anonim olarak propaganda için ödeme yapmanıza, ateşli silahlar ve diğer silahlar satın almanıza, mülk satın almanıza ve benzeri şeyleri düzenli bir finansal sisteme girmeden almanıza izin veren herhangi sistem bulunmuyor. Bu amaçlar için özellikle de gelişmiş silahlar satın almak için hala nakit paraya ihtiyacınız var.

Karanlık ağ (dark web veya darknet) terörizm faaliyetleri için olanaklar sunsa da devletlerin kolluk kuvvetlerinin baskısından doları bu olanaklardan düzenli bir şekilde faydalanmak mümkün değil. Dolayısıyla, bir terör örgütü karanlık ağda uyuşturucu satarak veya hatta silahlar satarak güvenilir bir şekilde para kazanabilir, ancak bunu kesintisiz bir şekilde sürdürmesi pek mümkün değildir.

RAND, kripto para birimlerinin daha muhtemel kullanımının Batı ülkelerindeki teröristlere fon sağlamak için bir araç olabileceğine inanıyor. Raporda bu senaryo için şunları söyleniyor:

Darknet piyasalarının teröristlerin silah almak için kullanılması sorunlu bir ihtimal olsa da, kripto para birimlerinin bir terör saldırı için doğrudan ekipman satın almak için kullanılması muhtemel değildir. Bunun yerine, Batı ülkelerindeki teröristler kripto para hesaplarındaki fonları fiili para birimlerine dönüştürebilir. Bu merkezi bir kuruluş tarafından sağlanan fonlardan ya da kitle fonlarından yararlanarak terör gruplarının bir teröriste fon sağlaması için uygun bir yol olabilir. Tabii ki, birçok kripto para birimi borsalı şüpheli faaliyetler için bankacılık düzenlemelerine tabidir. Bu yüzden büyük miktarlarda nakit para çekmek zor olabilir.

Özetle raporda, bundan dolayı terör örgütlerinin kripto para birimlerine büyük ilgi göstermedikleri belirtiliyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
ck x banner
ck youtube banner