Yükleniyor...

Rapor: Çin’den 50 Milyar Dolar, Bitcoin (BTC) ve Kripto Para Birimlerine Aktarıldı

Blockchain analitik firması Chainalysis'e göre, son 12 ayda 50 milyar dolardan fazla değerde kripto para birimi Çin merkezli cüzdanlardan transfer edildi.

Rapor Cinden 50 Milyar Dolar Bitcoin BTC ve Kripto Para Birimlerine Aktarildi

Blockchain analitik firması Chainalysis’e göre, son 12 ayda 50 milyar dolardan fazla değerde kripto para birimi Çin merkezli cüzdanlardan transfer edildi.

Çin hükümeti, vatandaşlarının her yıl yalnızca 50.000 ABD Doları veya daha azını ülke dışına taşımasına izin veriyor. Zengin Çin vatandaşları, hükümetin engellemelerine karşı, yurtdışındaki gayrimenkullere para yatırarak ya da paravan şirketler aracılığıyla yatırımları akıtarak bu düzenlemenin dışına çıkıyorlar.

50 Milyar Dolar Taşındı

Chainalysis’in raporuna göre, fon taşıyan Çinli vatandaşlardan bazıları kripto para biriminde işlem yapıyor:

“Son on iki ayda, ticaret savaşları ve yuan’ın farklı noktalarda devalüasyonu nedeniyle Çin ekonomisinin zarar görmesiyle, Çin merkezli adreslerden denizaşırı adreslere 50 milyar dolar değerinde kripto para biriminin hareket ettiğini gördük. Açıkçası, bunların hepsi sermaye kaçışı değil, ancak 50 milyar dolar Doğu Asya’dan diğer bölgelere kripto para birimi aracılığıyla taşındığını düşünebiliriz.”

Tether (USDT) En Çok Kullanılan Kripto Para

Çin vatandaşları, fon taşıma ve diğer amaçlar için özellikle ABD dolarına sabitlenmiş Tether’i (USDT) kullandı. USDT, Doğu Asya’daki adresler tarafından taşınan tüm stablecoin değerinin %93’ünü temsil ediyor.

Genel olarak, stablecoin kullanımı Doğu Asya bölgesine hakimdir ve zincir içi işlem değerinin %33’ünü temsil ederken, Batı Avrupa’da %21 ve Kuzey Amerika’da %17 oranında kullanılmaktadır. Bu kısmen Çin hükümetinin 2017’de kripto para birimi için doğrudan yuan değişimini yasaklama kararından kaynaklanıyor.

Doğu Asya, bir bölge olarak dünyanın en büyük kripto para birimi piyasasıdır ve son 12 ayda işlem gören tüm kripto para birimlerinin %31’inden sorumludur.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
ck x banner
ck youtube banner