Yükleniyor...

Rapor: Tüm Bitcoin’lerin (BTC) %11’i Balina Adreslerinde Tutuluyor

Bitcoin ağı her geçen gün daha çok kullanılır hale geldi ve bu nedenle toplam BTC arzı daha fazla adres arasında dağılmış durumda.

Bitcoin Balinaları BTC

Bitcoin ağı her geçen gün daha çok kullanılır hale geldi ve bu nedenle toplam BTC arzı daha fazla adres arasında dağılmış durumda. Öte yandan bazı önemli altcoin’lerde durum Bitcoin’e kıyasla oldukça farklı ve toplam arzlarının neredeyse yüzde 95’i birkaç büyük adresin elinde.

Bu bilgiler, popüler veri takip kaynağı olan Coin Metrics tarafından derlenen bir raporda yer alıyor. Raporda, çok sayıda veri değişkeni incelenerek bazı popüler kripto para birimlerinin servet dağılımı özetleniyor.

Balinalarının Bitcoin Üzerindeki Hakimiyeti

Beklenildiği gibi, raporda piyasa değeriyle en büyük kripto para olan Bitcoin adreslerinin analizini en başta yer alıyor ve 2012 yılında sadece birkaç kişinin BTC’nin dolaşımdaki arzını kontrol ettiğin sonucuna varılıyor. Daha spesifik olarak, o dönemde Bitcoin’in dolaşımdaki arzının yüzde 33’ü, toplam BTC arzının en az 1/1000’inin bulunduğu adreslerde tutuluyordu.

Bitcoin Arzının Dağılımı

Bitcoin’in popülaritesinin zamanla artması ve daha fazla insanın ağa dahil olmasıyla dolaşımdaki BTC’ler yavaş yavaş milyonlarca farklı adreslere dağıldı. Ocak ayında yapılan analizler yaklaşık 30 milyon Bitcoin adresinin bulunduğunu gösterirken, dokuz yıl boyunca hızlı bir şekilde daha fazla adresler arasında dağıtılan Bitcoin’in arzının yüzde 11’inin balina adreslerinde tutulduğu saptandı.

Altcoin’lerde Durum Oldukça Şaşırtıcı

Ethereum (ETH) tarafında, esas olarak ICO’lar sebebiyle 2016 yılında dolaşımdaki arzın yüzde 60’ını en az tüm ETH’lerin 1/1000’inin bulunduğu adreslerde tutuluyordu. 2017 ve 2018’deki şişen ICO balonunun sönmesiyle bu oran düşüşe geçti ve Şubat 2020 itibariyle büyük adreslerin toplam Ether (ETH) arzının yaklaşık yüzde 40’ına sahip oldukları görülüyor.

Litecoin’in servet dağımı da Ether ile oldukça benzer. Dolaşımdaki arzın yüzde 46’lık kısmı, toplam arzın en az 1/1000’inin bulunduğu adreslerde tutuluyor.

İncelenen tüm altcoin’ler arasında Ripple ve Stellar’ın arzının büyük oranda düşük sayıdaki adreslerin kontrolünde olduğu görülüyor. Resmi vakıfların yerel kripto para birimlerinin önemli bir bölümünü depolamaları sebebiyle aslında bu oldukça normal ki XRP’nin yüzde 85’i, XLM’nin ise yüzde 95’i büyük adreslerde tutuluyor.

Stablecoin’ler

Tether (USDT) token’ları için birden fazla Blockchain ağı kullanılıyor. Araştırmada USDT’nin Ethereum, Omni ve Tron Blockchain’lerdeki adresler arasındaki dağılımı incelenmiş ve her üç Blockchain’inde yüzde 100 konsantre olmaya başladığı sonucuna varılmış. Bununla birlikte, USDT-ETH ve USDT-Omni’nin zaman içinde giderek daha fazla dağılmış hale geldiği görülüyor. USDT-TRX’in henüz çok fazla hareket etmediğinden dolayı bu Blockchain adresleri arasındaki dağılım oranı ise oldukça düşük.

Stablecoin Transferleri

USDT-ETH ve USDT-Omni bir değişim aracı olarak kullanılırken, Tron şu an için gözardı ediliyor. Ayrıca, diğer stabilcoinlerin 30 gündeki transfer sayısı bakımından Tether’i geçtiğine değinilen raporda, USDT’nin stabilcoin piyasası üzerindeki hakimiyetinin düşebileceği belirtiliyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
ck x banner
ck youtube banner