Yükleniyor...

Reuters: Türkiye 20 Yıllık İhtiyacını Karşılayacak Büyüklükte Doğal Gaz Buldu

Reuters, iki Türk yetkiliyi kaynak göstererek Türkiye'nin Karadeniz'de dikkate değer bir büyüklükte doğal gaz bulduğu haberini geçti.

Turkiye Karadeniz Dogalgaz

Reuters, iki Türk yetkiliyi kaynak göstererek Türkiye’nin Karadeniz’de dikkate değer bir büyüklükte doğal gaz bulduğu haberini geçti.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Reuters’a konuşan Türk yetkili, “Karadeniz’de Tuna 1 kuyusunda 800 milyar metreküp doğal gaz bulundu. Bu rezerv Türkiye’nin 20 yıllık doğal gaz ihtiyacını karşılayacak büyüklükte” açıklamasında bulundu. Bu gazın ticari olarak çıkarılabilmesi durumunda Türkiye’nin enerji ithalatına olan bağımlılığını azaltmasına yardımcı olabilecek bir keşif olduğunu belirtiyor.

Sondaj gemisi Fatih, Temmuz ayının sonlarından bu yana Batı Karadeniz’de Türkiye kıyılarının yaklaşık 100 deniz mili kuzeyinde, Tuna-1 olarak bilinen bir arama bölgesinde faaliyet gösteriyor. Reuters’a konuşan kaynak, “Tuna 1 kuyusunda doğalgaz bulgusu var. Tahmin edilen rezerv 26 trilyon metreküp veya 800 milyar metreküp ve Türkiye’nin yaklaşık 20 yıllık ihtiyacını karşılıyor.” dedi. Üretime başlamanın 7 ila 10 yılı bulabileceğini belirten yetkili, yatırım maliyetlerinin 2 milyar ila 3 milyar dolar arasında olacağı konusunda uyardı.

“Müjde Vermekle Karşı Karşıya Olacağımızı Düşünüyorum”

Türkiye’nin ilk yerli güneş paneli fabrikası olan Kalyon Güneş Teknolojileri Fabrikası’nın açılışında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Cuma günü inşallah milletimize bir ‘Müjde’ vermekle karşı karşıya olacağımızı düşünüyorum” açıklaması büyük heyecana neden oldu. Erdoğan’ın ‘müjde’ demesi TÜPRAŞ ve PETKİM’in hisselerinin sıçrama yapmasına neden oldu.


Üyelik
Bildir
guest

1 Yorum
Oldest
Newest Most Voted
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
Pomeranian
Pomeranian
2 yıl önce

?

0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x