Yükleniyor...

Ripple, Birleşik Arap Emirlikleri’ndeki Bir Borsa için Ödeme Sistemi Kuracak

Dünyanın ikinci kripto para birimi XRP'nin sahibi olan Ripple, Birleşik Arap Emirlikleri merkezli bir borsanın Asya'ya para gönderimi sağlaması için ödeme sistemi kuracağını duyurdu.

RippleNet Ripple XRP

Dünyanın ikinci kripto para birimi XRP’nin sahibi olan Ripple, Birleşik Arap Emirlikleri merkezli bir borsanın Asya’ya para gönderimi sağlaması için ödeme sistemi kuracağını duyurdu.

Oluşturulacak olan ödeme sistemi Ripple Blockchain tabanlı olacak. Ödeme sisteminin 2019’un ilk çeyreğinde hayata geçirilmesi planlanıyor. Asya para transferi ile dünyada en çok işlemin yapıldığı kıtalardan biri konumunda. Geçtiğimiz yıl kıtada yapılan para transferinin boyutu 613 milyar dolar. Ripple’ın ödeme sistemi kurmak üzere ortaklık kurduğu Birleşik Arap Emirlikleri borsasını yöneten şirket Finablr ise bu sektörün liderleri arasında yer alıyor.

Asya’da yapılan para transferlerinin büyük çoğunluğu yabancı borsa şubelerinden gerçekleştirildi, ancak son zamanlarda uygulamalar ve internet üzerinden yapılan gönderimler yaygınlaşmaya başlamış durumda. Para transferi konusunda Blockchain’in kullanımının önümüzdeki yıllarda artmaya başlaması bekleniyor. Finablr CEO’sune göre Blockchain’in sektördeki potansiyeli oldukça büyük.

Birleşik Arap Emirlikleri borsası ile Ripple ortaklığı ilk olarak 2018 Şubat ayında duyurulmuştu. Kurulan ortaklıkta RippleNet kullanılarak Orta Doğu’da bulunan şirketlerin para gönderimi yapmalarının kolaylaştırılması hedeflendi. Şu anda RippleNet’in yüzden fazla bankadan oluşan bir üye ağı bulunuyor. RippleNet, sınır ötesi gönderimleri kolaylaştırıyor, az maliyet ile hızlıca işlem yapılmasını sağlıyor.

Türkiye’den Akbank da geçtiğimiz yıl Ripple ile işbirliğine gitmişti. İşbirliğinin ilk meyvesi geçtiğimiz günlerde verildi. Akbank ve Santander UK arasında yapılan anlaşmayla Ripple altyapısı kullanılarak İngiliz Sterlini (GBP) gönderimi artık yapılabilir durumda.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
ck x banner
ck youtube banner