Yükleniyor...

Ripple CEO’su: “Bitcoin ve Piyasadaki Engeller Kalkacak”

Ripple CEO'su Brad Garlinghouse’a göre yeni bir ödeme koalisyonu; fiat ve kripto para birimini göndermeyi ve almayı çok daha kolay hale getirmeye odaklanacak.

ripple ceo brad garlinghouse bitcoin önündeki engeller kalkacak

Ripple CEO’su Brad Garlinghouse’a göre yeni bir ödeme koalisyonu; fiat ve kripto para birimini göndermeyi ve almayı çok daha kolay hale getirmeye odaklanacak. Bu sayede bankacılık, Bitcoin ve kripto para piyasasındaki engeller ortadan kalkmış olacak.

Ripple, 40’tan fazla finans ve teknoloji şirketiyle, kullanıcıların herhangi bir para birimini kullanarak herhangi bir platform üzerinden para transferi yapmalarını sağlayan küresel bir ödeme ağı olan Açık Ödemeler Koalisyonunu (Open Payments Coalition) başlatmak için bir araya geliyor. Büyüyen konsorsiyum, 100 milyondan fazla kullanıcıyı proje aracılığıyla birbirine bağlamayı amaçlayan, okunması kolay bir kimlik olan PayID’yi uygulamayı hedefliyor. Kimlik, birden fazla ödeme ağında çalışacak ve kullanıcıların bankacılık, yönlendirme veya kredi kartı numaralarına ihtiyaç duymadan dijital veya fiat olsun, herhangi bir para birimini göndermesine veya almasına olanak sağlayacak.

Amaç Transferi Kolay Hale Getirmek

CNBC ile yapılan yeni bir röportajda Garlinghouse, hedefin sermaye gönderme sürecini e-posta göndermek kadar kolay hale getirmek olduğunu söylüyor: “Bir arkadaşınıza sorduğunuzda, ‘Hey size para ödemem gerekiyor. Venmo’da mısın? PayPal’da mısın? Ya da ABD dışında yaşıyorlarsa belki de AliPay veya PayU kullanıyorlar. Komik değil mi, birisinden telefon numarası istediğimde, ‘AT&T’de misin? Verizon’da mısın? diye sormak zorunda kalıyorum. PayID’nin arkasındaki fikir, birine para göndermeyi basitleştirmek ve e-posta göndermek kadar kolay hale getirmektir. Birisine Google’da mı yoksa Yahoo’da mı olduğunu sormuyorum. Sadece bir e-posta gönderiyorum.”

Garlinghouse konuşmasının devamında PayID’den bahsederek şunları söyledi:

“Bu nedenle PayID, ister büyük bir banka olun, ister Byline Bank gibi başarılı bölgesel banka orada bir hesap sahibiyseniz ve size para göndermek istiyorsam bu ‘Brad Garlinghouse’ yazmak kadar kolay olacak. Çevrimiçi bir bankada ya da Bitcoin’de izin verilse de bu adlandırma yapısı daha basit ve uyumlu olabilir.”

Bahsi geçen PayID uygulaması açık kaynaklı ve ücretsiz ve entegre edilmesi kolay olacak şekilde tasarlandı.  Açık Ödemeler Koalisyonunun büyüyen ortak listesi; Brave, Huobi, BitPay ve Blockchain.com dahil olmak üzere kripto alanındaki birçok şirketi de içeriyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner