Yükleniyor...

Ripple CEO’su Brad Garlinghouse: “Dolar İçin Alternatif Aranıyor”

Son attığı tweet'lerin birinde Ripple CEO'su Brad Garlinghouse, hükümetlerin teknolojiyi yıllardır “aldatmaca” olarak reddettikten sonra, şimdi blockchain'e ciddi bir şekilde baktıklarını söyledi.

us senate

Son attığı tweet’lerin birinde Ripple CEO’su Brad Garlinghouse, hükümetlerin teknolojiyi yıllardır “aldatmaca” olarak reddettikten sonra, şimdi blockchain’e ciddi bir şekilde baktıklarını söyledi.

Garlinghouse ayrıca ABD dolarının yakın zamanda altın, yuan veya kripto paralar tarafından devirilmeyeceğini iddia ederken, giderek zayıfladığını da sözlerine ekledi.

Kripto paraların şu ana kadar 2020’de yüzde 80’e varan oranlarda olduğunu, ancak Mart ayındaki piyasa çöküşü sırasında gözlenen büyük likiditeye rağmen, doların bugüne kadar sadece yüzde üç oranında düştüğünü belirtti.

Alternatif Aranıyor

Garlinghouse, devam eden kriz sırasında değer deposu olarak uygulanabilirliği sorgulanan dolar için potansiyel yer değiştirmelerin avantajlarını ve dezavantajlarını araştıran yeni bir Bloomberg makalesine atıfta bulundu.

Sıkıntıda olan ABD ekonomisini desteklemek için Federal Rezerv Şubat ayından bu yana 3 trilyon dolar basarken, faiz oranlarını sıfıra indirdi ve 2022’ye kadar bu seviyede tutmaya söz verdi.

Bu da yakın zamanda doların küresel para birimi durumunu kaybetmesi ile sonuçlanabilir:

“Rezerv para birimi olarak ABD dolarının uzun ömürlülüğü ile ilgili gerçek endişeler ortaya çıkmaya başladı.”

Goldman altını “son çare para birimi” olarak adlandırırken, Bloomberg’in Garfield Clinton Reynolds arzının ekonomik zorluklara cevap veremediğini belirtiyor.

Çin Gerçek Bir Tehdit Oluşturuyor

Garlinghouse ABD’li milletvekilleri ve düzenleyicileri Çin ile rekabet edebilmek için Mayıs ayında dijital para birimleri ile dayanışmaya çağırdı.

Bitcoin gibi kripto para birimleri çok değişken olsa da, Çin’in “DCEP” adlı merkez bankası dijital para birimi, doların dijitalleşmediği takdirde yuanı yeni bir rezerv para birimine yükseltebilir.

Garlinghouse’un endişeleri, ortaya çıkan CBDC’lerin XRP’yi sınır ötesi ödemeler sektöründen ayırarak tamamen gereksiz hale getirmesi nedeniyle özellikle anlaşılabilir.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
ck x banner
ck youtube banner