Yükleniyor...

Ripple CEO’su Brezilya Merkez Bankası Başkanı ile Görüştü

Ripple CEO'su Brad Garlinghouse, diğer şirket temsilcileriyle birlikte Brezilya Merkez Bankası ile kurumsal konuları tartıştı.

ripple garlinghouse

Ripple CEO’su Brad Garlinghouse, diğer şirket temsilcileriyle birlikte Brezilya Merkez Bankası ile kurumsal konuları tartıştı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Brezilya Merkez Bankası Başkanı Roberto Campos Neto, 30 Mayıs’ta Ripple CEO’su Brad Garlinghouse ve diğer temsilcilerle gizli bir video konferans yaptı. Sanal toplantı basına kapalı olduğundan, iki tarafın bazı ‘kurumsal meseleleri’ ele alması dışında herhangi bir ayrıntıya ulaşılamadı.

Dünya Bankası verileri, evlerine para gönderen büyük göçmen nüfusu nedeniyle Brezilya’nın, 2,5 milyar dolarlık bir havale pazarını (Güney Amerika kıtasındaki en büyük pazarlardan biri) temsil ettiğini gösteriyor. Bu Ripple’ın ülkedeki hızlı genişlemesini açıklıyor. Blockchain ödeme platformu Aralık ayında, Brezilya bankalarıyla (dijital olanlar dahil) yeni ortaklıklar kurma planlarını açıklamıştı. Ripple, Güney Amerika bölgesine girişinin ilk aşaması olan Haziran 2019’da ülkede faaliyetlerine başladı. Bundan önce birçok yerel kurum RippleNet ağına katıldı. Ripple’in bölgedeki yüksek profilli ortaklarından bazıları Santander Brasil yan kuruluşu BeeTech ve Banco Rendimento gibi isimlerdir.

Daha Uygun Fiyatlar

Ripple’ın Güney Amerika Genel Müdürü Luiz Antonio Sacco, yakın gelecekte büyüme için daha fazla fırsat bekliyor:

“Uluslararası bankacılık da dahil olmak üzere; finansal işlemleri kolaylaştırmak için Brezilya bankacılık mevzuatındaki ilerlemelerle, buradaki fırsatlar önümüzdeki yıllarda çok büyüyecek.”

Küresel bir ‘bankadan bankaya’ mesajlaşma sistemi olan SWIFT, şu anda Brezilya’daki sınır ötesi ödemelerin çoğunu işletiyor. Ancak Sacco’ya göre; Ripple’ın çözümüyle para transferinin %90 daha ucuz olduğu belirtiliyor.

Ripple ayrıca son zamanlarda yeni stratejik ortaklıklarla, Güney Kore pazarında daha da büyümek için harekete geçti.