Yükleniyor...

Ripple CEO’su: “Merkez Bankalarının Dijital Paraları Bizim İçin Tehdit Değil”

Ripple CEO'su Brad Garlinghouse, Twitter üzerinden yaptığı paylaşımda, XRP gibi dijital varlıkların, Merkez Bankası Dijital Para Birimleri (CBDC) tarafından tehdit edilmediğini, bunun yerine XRP'nin farklı CBDC'ler arasında köprü olacağını iddia ediyor.

brad garlinghouse merkez bankalarinin dijital paralari tehdit degil

Ripple CEO’su Brad Garlinghouse, Twitter üzerinden yaptığı paylaşımda, XRP gibi dijital varlıkların, Merkez Bankası Dijital Para Birimleri (CBDC) tarafından tehdit edilmediğini, bunun yerine XRP’nin farklı CBDC’ler arasında köprü olacağını iddia ediyor.

XRP, Her Zaman Kolaylaştırıcı Olmuştur

Garlinghouse, CBDC’lerin başka bir şey, farklı CBDC’lerin birlikte çalışabilirliğinin tamamen başka bir şey olduğunu ve bir proje başka projeler ile birlikte çalışmayı düşünmüyorsa, XRP gibi dijital varlıklara her zaman ihtiyaç duyulacağını belirtti.

Birçok ülke ve onların merkezi hükümetleri, vatandaşları için merkez bankası dijital para birimleri çıkarmaya çalışıyor. Çin, bu yılın sonlarına doğru kendi dijital parasını çıkaracağı için, şimdilik bu düşünceye liderlik ettiğini söyleyebiliriz.

İngiltere Merkez Bankası’ndan Sarah John’da benzer şekilde, dünya çapındaki merkez bankalarının, kendi dijital para birimlerini çıkarması gerektiğini ve bu konunun daha çok gündemde kalmasının bir ihtiyaç olduğunu belirtmişti.

İngiltere Merkez Bankası yöneticisi Andrew Balley’de CBDC’lerin oldukça faydalı olduğunu ve bir an önce kullanılmasını gerektiğini ifade etmişti.

Dünyanın çeşitli yerlerinden yapılan bu açıklamalara ve projelere değinen Brad Garlinghouse, RippleNet’in XRP dijital varlığını kullanan On-Demand Liquidity hizmeti sayesinde, birden fazla globalde gerçek zamanlı işlemler sağlayacak bu para birimleri arasında bir köprü olacağını ve XRP’nin bu konu üzerine tercih edilebilirliğinin fazla olduğunu iddia etti.

Birçok Amerikalı CBDC Fikrini Beğenmiyor

Bir CBDC’ye sahip olmak birçok açıdan kullanıcılara kolaylıklar getirebilir, ancak Amerikalılar “dijital dolar” fikrinden çok hoşlanmıyor gibi görünüyor.

Genesis madenciliği tarafından yapılan bir ankete göre, 400 katılımcı arasından sadece %25’i dijital dolar fikrini mantıklı bulduğunu belirtti. Geri kalan katılımcılar ise her türlü dijital para biriminin suç faaliyetleri için bir araç olacağını ve bu dijital paraların kağıt paraların yerini asla alamayacağını ifade etti.

Anket sonuçlarına baktığımızda karamsarlığı düşmemek gerekiyor. Çünkü kripto paraların toplumlar arasında benimsenme oranı her geçen gün artış göstermekte. Ayrıca Garlinghouse’un belirttiği farklı CBDC’ler arasında XRP’nin köprü olması teorisi de birçok açıdan haklılık payına sahip. Farklı projeler arasındaki geçiş için, bir köprüye ihtiyaç duyulacaktır ve bu neden XRP olmasın?

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
ck x banner
ck youtube banner