Yükleniyor...

Ripple CEO’suna Göre FED’in Açıklaması Kripto Paralara Yarayacak

28 Ağustos'ta Twitter hesabından paylaştığı bir tweet'ine Ripple CEO'su Brad Garlinghouse; enflasyonda yüzde 2 hedeften vazgeçilebileceğini belirten Fed'in tarihi kararı konusunda görüşlerini paylaştı.

Ripple CEOsuna Gore FEDin Aciklamasi Kripto Paralara Yarayacak

28 Ağustos’ta Twitter hesabından paylaştığı bir tweet’ine Ripple CEO’su Brad Garlinghouse; enflasyonda yüzde 2 hedeften vazgeçilebileceğini belirten Fed’in tarihi kararı konusunda görüşlerini paylaştı.

Garlinghouse bu benzeri görülmemiş para politikası değişikliğinin, kripto para endüstrisine fayda sağlayacak bir şekilde, “yakın vadede” daha fazla dolar düşüşüne zemin hazırladığına inanıyor.

Jerome Powell Tarih Yazıyor

27 Ağustos’ta Fed Başkanı Jerome Powell, faiz oranlarını yükselterek enflasyonu uzak tutan uzun süreli nicel sıkılaştırma politikasına son veren sanal konuşmasıyla piyasalarda kargaşaya neden oldu.

Powell, merkez bankasının önümüzdeki yıllarda faiz oranlarını yüzde 0,25’te tutmaya istekli olduğunu açıkça ortaya koydu.

Eski Fed başkanı Ben Bernanke’nin mirası olan yüzde 2 barajı, salgın ile mücadele eden ekonomiyi canlandırmaya çalışan Fed için artık geçerli değil.

Bitcoin ve altın haberleri bu açıklamanın ardından keskin bir şekilde yükseldi ancak elde edilen kazançlar da çabuk kaybedildi. Bu varlıkların ikisi de bugün yeşil renkte.

ABD’nin Japonyalaşması

Bu ayın başlarında Garlinghouse, küresel nüfusun ABD dolarına olan güvenini kaybettiğini ve çeşitlendirme ihtiyacı yarattığını belirtti:

“Küresel nüfus, fiat para birimlerine olan güvenini kaybetmeye devam ettikçe, (dolarda gördüğümüz gibi) çeşitlenmeyi seçecekler. Gelecekteki küresel finansal sistemimiz de aynısını yapacak.”

Credit Suisse’den Jonathan Golub geçtiğimiz günlerde Financial Times’a dünyanın en büyük ekonomisinin “Japonyalaşmaya” geçmesini beklediğini söyledi:

“Japonya’da 30 yıldır çok, çok agresif bir politika uyguladık ve orada ne enflasyon ne de büyüme var. Neden farklı olacağımıza inanıyoruz?”

Yıllardır aşırı gevşek para politikasını sürdürmesine rağmen, borç batağındaki Japonya enflasyonu artırmakta ve durgun ekonomisini geri getirmekte başarısız oluyor.

Bitcoin’in Öne Çıkan Avantajları

Federal Rezerv, işgücü piyasasını korumak ve tüketici fiyatlarını uzak tutmak için ikili yetkiye sahiptir. Sorun şu ki, iki hedef genellikle birbirine zıttır ve popülizme gittikçe daha fazla eğilen bir dünyada, merkez bankaları iş piyasasını enflasyon hedeflerini tutmanın önüne geçirmeyi seçecektir. Bu da para biriminin kaybettiği anlamına gelir.
Fed’in yaptığı bu açıklama Bitcoin için iyidir zira insanları en büyük kripto para birimine sahip olmaya teşvik edebilir:

  • Bitcoin’in öngörülebilir basım zamanı ve çıkarılacak coin’ler için 21 milyon olarak belirlenmiş bir sınırı vardır.
  • Para politikası, Bitcoin protokolünde kodlanmış kuralları izler ve kapalı kapılar ardında karar veren küçük bir grup insan tarafından değiştirilemez. Herhangi bir değişiklik, geniş bir fikir birliği ile yapılır.
  • Bitcoin’in fiyatı serbest piyasa güçleri nedeniyle değişken olacak, ancak merkezi bir kuruluş daha fazla coin’in piyasayı doldurmaya başlayacağına karar verdiği için devalüe edilmeyecektir.
  • Merkezi olmayan finans; küresel, dağıtılmış, şeffaf ve açık ağlara dayanan alternatif bir para altyapısı ile ilgilidir. Ethereum, daha karmaşık finansal uygulamaların çoğu için bir katmandır, ancak Bitcoin’in bu alandaki rolünü de unutmamak gerekir. Kripto paraların sağlam parası olarak Bitcoin öne çıkmaktadır. Genellikle popülist ve öngörülemez, yozlaşmış ve her zaman merkezi olan finansal sistemlere bir alternatif olarak her geçen gün daha çok insanı kendisine çekmektedir.

Ünlü Yazardan FED’e Tepkiler

Bitcoin’e katılmakta hala tereddüt eden birçok yatırımcı var. Kripto para birimlerinde yatırımcı olmak zordur, zira Bitcoin ve diğer kripto para birimlerini alanlara peşinen suçlu muamelesi yapanlar bile vardır.

Ancak önde gelen bir finansal eğitimci ve girişimci; Bitcoin, gümüş ve altın sahibi olmanın akıllıca bir karar olduğunu söylüyor. Bestseller yazarı Robert Kiyosaki’den bahsediyoruz. Amerikalı bir girişimci ve bestseller olan ‘Zengin Baba, Yoksul Baba’ kitabının yazarı Robert Kiyosaki’ye göre ‘Zengin Baba’ yani ‘Federal Rezerv’ öldü.

Robert Kiyosaki, Fed’in parasal gevşeme programına karşı duran önemli isimlerden birisi. Kiyosaki, Çin’de başlayan ve dünyaya yayılan ama şimdi yavaşlama belirtileri gösteren pandeminin neden olduğu karantina süreçlerini reddettiğini paylaşmak için birçok kez tweet atmıştı.

Kiyosaki, Fed’in basmaya devam ettiği dolarlar için eleştirilerde bulunarak takipçilerini sosyal medya ve YouTube kanallarında altın, gümüş ve Bitcoin satın alarak kendilerini korumaya teşvik ediyor. Popüler isim birkaç saat önce takipçilerine Fed’in daha fazla fiat basmasıyla arkadaşlarını kurtardığını ve geriden kalan herkesi mahvettiğini dile getirdi.

Kiyosaki insanları altın, gümüş ve Bitcoin yatırımı yaparak ‘hırsızları durdurmaya’ çağırıyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
ck x banner
ck youtube banner