Yükleniyor...

Ripple’ın Elindeki XRP’ler Yatırımcılar için Bir Risk

XRP, merkeziyetsizlikten yoksun olmasıyla kripto topluluğu tarafından sık sık eleştirilerin hedefinde olan ve şu anda piyasa değeri ile dünyanın ikinci değerli kripto para birimi konumunda.

Ripple

XRP, merkeziyetsizlikten yoksun olmasıyla kripto topluluğu tarafından sık sık eleştirilerin hedefinde olan ve şu anda piyasa değeri ile dünyanın ikinci değerli kripto para birimi konumunda. Yatırımcıların en büyük korkusu ise Ripple’ın elindeki tokenlar’ın bir şekilde düzenlemeye tabii tutularak yatırımcıların paralarını kaybetmesi yönünde. Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) XRP’nin menkul kıymet olduğu yönünde bir karar vermesi durumunda token’ın yatırımcılarına en büyük zararı verebilir.

ARTAN TOKEN ARZI BÜYÜK RİSK

Yatırımcıları korkutan bir diğer şey ise giderek artan token arzı. Ripple yaygın kullanım ağına oturabilmek için sürekli olarak kendi elindeki XRP’leri satıyor. Üstelik sadece Ripple da değil. Şirketin iş ortakları da ihtiyaç olması durumunda bu tokenlar’ı satabiliyor. Bunun sonucunda ise arz artıyor ve arzın artması sonudunda fiyat üzerindeki satış baskısı da doğru orantılı olarak artmış oluyor. Şirketin web sitesindeki bilgilere göre, şirket bankalara ve ödeme sağlayıcılarına sınır ötesi ödemeler için XRP ile likidite sağlıyor. Bununla birlikte XRP kullanıcıları nostro hesaplara ihtiyaç olmaksızın para gönderimi yapabiliyorlar ve her gönderim için işlem ücreti ödendiğinden dolayı alınan işlem ücreti token’ların arzdan çıkmasına neden oluyor.

Kaldıraçlı Bitcoin ve diğer kripto para birimleri işlemleri yaptıran BitMex’in bir araştırmasına göre, Ripple şirketi ilk kurulduğunda Chris Larsen ‘da 9.5 milyar XRP, Jed McCaleb’de 9.5 Milyar XRP ve Arthur Birtto 1 milyar XRP bulunuyordu. 80 milyar XRP ise Ripple’ın kasasında bulunuyordu. Şu anda Ripple’ın yöneticisi olan Larsen dışındaki isimlerin tamamı şirket ile olan birlikteliğini sonlandırmış durumda. Ripple CEO’su Brad Garlinghouse’un ise elinde ne kadar XRP bulunduğu bilinmiyor. Şirketin 2018 mali yılı 3. çeyrek raporuna göre elinde 60 milyar XRP bulunuyor.

Ripple, değerini korumak, yatırımcılarını korumak için uzun vadeli bir plana sahip. Bu plan kapsamında Ripple Labs XRP satışını zaman zaman yapıyor ve çalışan masrafları bu şekilde karşılanıyor. Tüm bunlarla birlikte elinde büyük miktarlarda XRP bulunduran kişiler veya kurumların ellerindeki XRP’leri büyük miktarlarda satmamaları için anlaşmalar yapılmış durumda. Tabii bu anlaşmaların XRP fiyatını ne kadar koruyabileceği büyük tartışma konusu. Dolaşımdaki XRP’nin büyük bir kısmının Ripple’ın elinde olmasından dolayı düşük işlem hacmi zaman zaman problemlere neden olabiliyor. Piyasanın durumunun aksine XRP’nin büyük dalgalanmalar yaşadığına tanık olunan dönemler oldu.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x