Yükleniyor...

Ripple, Küresel XRP Havale Platformunun Büyümesini Azalttı

Ripple CEO'su Brad Garlinghouse, şirketin XRP sınır ötesi ödeme ürününe şu anda daha fazla talebin olduğunu söyledi.

Ripple Kuresel XRP Havale Platformunun Buyumesini Azaltti

Ripple CEO’su Brad Garlinghouse, şirketin XRP sınır ötesi ödeme ürününe şu anda daha fazla talebin olduğunu söyledi.

İsteğe Bağlı Likidite (ODL) olarak bilinen ödeme ürünü, nakit para kabul etmek ve XRP’deki eşdeğer değeri sınırların ötesine taşımak için kullanılıyor ve hemen fiat para birimine dönüştürülebiliyor. XRP piyasasında yeterli likidite olduğu sürece, işlemler saniyeler içinde işlenebilir ve kripto para fiyat dalgalanması sorununu büyük ölçüde atlatabilir.

Garlinghouse, likiditenin yeterli kalmasını sağlamak için Modern Consensus’a ürünün benimsenmesini yavaşlatmaları gerektiğini söylüyor.

“Şirket aslında bu büyümeyi yavaşlattı çünkü ODL’yi kullanırken önemli olan şeylerden biri, işlemin her iki tarafında da gerçekten iyi likiditeye sahip olmanız gerektiğidir. Ve bu nedenle, XRP piyasada yeterli likiditeye sahip değilse, o zaman bu kadar talepte bulunamazsınız.”

Şirket kısa süre önce, XRP likiditesini artırmak ve daha fazla piyasa yapıcı, komisyoncu ve borsayı dahil etmek için bir strateji oluşturmaya yardımcı olması adına eski Goldman Sachs FX genel müdürü Aditya Turakhia’yı işe aldı.

Garlinghouse ayrıca ODL talebinin, şirketin XRP gerektirmeyen kapsamlı uluslararası ödeme platformu RippleNet’i geride bıraktığını söylüyor.

Ripple, küresel finans kurumları ağındaki tüm işlemlerin %20’sinden fazlasının artık yerel para birimlerini kullandığını söylüyor. 2019’un dördüncü çeyreği kadar yakın zamanda %10’un altındaydı.

XRP Ledger Genesis Bloğunu Kaybetti

Blockstream CEO’su ve popüler Bitcoin (BTC) maksimalisti Adam Back, XRP Ledger’ın oluşum bloğunu kaybetmesinin, şimdiye kadar gördüğü en komik başarısızlık olarak yorumladı.

Adam Back’in dediği gibi, bu durum gerçekten komik bir başarısızlık. Çünkü blockchain’de geçmişini kaybedersen, çalışma kopyaların 1’den 0’a dönüşür ve daha sonra geri getirilemez. Ripple, bu hatası yüzünden tarihinin ilk haftasını kalıcı olarak silmeyi başardı.

Chris Larsen ve Bitcoin Severler Arasındaki Tartışma Büyüyor

Ripple’ın eski CEO’su Chris Larsen, Çinlilerin komünist devlet mantığı ile çalıştıklarını ve madencilik yoğunluğunun yüksek olması sebebi ile Bitcoin ağı üzerinde kontrolü ele geçirmek için yeterli güce sahip olduklarını savunuyor.

Halihazırda kripto para madenciliğinin yaklaşık %65’i Çin’de gerçekleşiyor. Bu da Larsen’a göre, Çin Hükümeti’nin protokoller üzerinde kontrol sahibi olduğunu ve istedikleri zaman işlemleri etkin bir şekilde engelleyebileceği veya tersine çevirebileceği anlamına geliyor.

Çin’de Faaliyet Gösteren Kripto Para Madencileri Darbe Aldı

Bu durum kısa zaman içerisinde değişebilir. Çünkü Çin hükümeti tarafından kripto para madencilerine sübvansiyonlu yani avantajlı elektrik imkanı sağlanıyordu. Bu sayede, en büyük işletme gideri elektrik olan kripto para madencileri için faaliyetlerini Çin’de devam ettirmek büyük avantaj sağlıyordu. Ancak bu hafta içerisinde Çin bazı bölgelerinde, kripto para madencileri için avantajlı elektriğin artık verilmeyeceğini bildirdi. Sebep olarak ise kripto para madencilerinin reel ekonomi üzerinde herhangi bir katkı sağlamadıkları düşüncesi.

İran, Kripto Para Endüstrisine Tam Destek Veriyor

Bununla birlikte İran ise kripto para madencileri için tamamen yasal olma imkanı sağladı. Ayrıca İran’da enerji santrallerine de kripto para madenciliği yapabilmeleri için yetki verildi. Mevcut durumda İran’da kripto para madencileri yasal olarak faaliyetlerini sürdürebiliyorlar. Ancak avantajlı elektrik kullanan tarım ve sanayi sektörü gibi bu imkana sahip değiller. İran’da verilen yeni bir teklife göre, kripto para madencilerine de avantajlı elektrik kullandırma konusu gündemde. Eğer bu teklif onaylanırsa, büyük kripto para madencileri faaliyetleri İran’a taşıyabilir.

Chris Larsen’a Bir Tepki de Samson Mow’dan

Blockstream STK’sı Samson Mow, Çin Komünist Partisi’nin kendisinin Bitcoin veya başka herhangi bir kripto para için sübvanse etmediğine işaret ederek, Larsen’in argümanına karşı çıkıyor.

Monero geliştiricisi Riccardo Spagni’de söz konusu konuya dahil olarak, blockchain’de 32.570 bloğun eksik olduğunu iddia etti. Ripple tarafından ise konuya ilişkin resmi bir açıklama henüz gelmedi.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner