Yükleniyor...

Ripple Kurucusuna Göre ABD Kripto Savaşta Çin İle Mücadele Etmeli

Ripple blockchain ödeme ağının kurucu ortağı ve Yönetim Kurulu Başkanı Chris Larsen, ABD'yi blockchain ve kripto para geliştiricileri ile işbirliği yapmaya davet etti.

abd cin finansal savas

Ripple blockchain ödeme ağının kurucu ortağı ve Yönetim Kurulu Başkanı Chris Larsen, ABD’yi blockchain ve kripto para geliştiricileri ile işbirliği yapmaya davet etti. Larsen, küresel mali savaşı, Çin’in kazanma riskine karşı bazı tedbirler alınması gerektiğini belirtti.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Larsen, Çin’in hali hazırda yapay zeka ve 5G konusunda teknolojik savaşı zaten kazandığını, gelecekteki küresel finans sistemini kontrolü noktasında da küresel çapta çok ileride olduğunu söyledi. Şimdiye kadar Amerikalıların doların küresel bir rezerv para birimi olması sebebi ile gelen gücün ayrıcalığını yaşadığını belirten Larsen, mevcut durumun böyle devam etmesi durumunda Dünya’nın Yuan’ı konuşacağını belirtti.

“Çin için bu durum, dijital Yuan ile birlikte, küresel finans sisteminden Amerikan yönetimini ortadan kaldırmak için yüzyılda bir kez gelen fırsat”

Çin’in Planı: Doların Yerini Alacak Dijital Yuan

Şu anda Çin tarafından kapsamlı olarak çalışması devam eden dijital Yuan’ın altyapı hazırlığı tamamlanmış durumda ve Çin, ABD dahil dünya çapında benimsenmeyi hedefliyor. Alipay ve WeChat gibi dijital ödeme kanalları zaten Çin ekonomi kültürüne yerleşmiş durumda ve Larsen bu duruma dikkat çekerek, Çin’in dünyada finansal hakimiyet kazanmak için blockchain ve kripto paralara yoğun bir şekilde yatırım yaptığını belirtti.

Kripto para madencilerinin %65’i Çin’de bulunuyor. Bu oran kripto para piyasası için oldukça ciddi bir oran. Çin, bu gücü ilerleyen zamanlarda Amerikan Bankalarının operasyonlarına müdahale etmek için bile kullanabilir.

Dijital Yuan piyasaya sürülmek üzereyken, ABD’nin dijital para planları ise yalnızca başlangıç aşamasında yer alıyor. Larsen, sadece bu durumun bile yerleşik Amerikan ekonomisinin geleceği hakkında yeterli sebep olduğunu söylüyor.

ABD Hızlı Hareket Etmeli

Larsen ayrıca, finansal anlamda güçlü teknoloji şirketlerinin ABD’nin ulusal güvenlik çıkarı için çalışmaları gerektiğini söyledi ve Çin’i yakalamak için üç şey önerdi.

Birincisi, ABD Dijital Yuan kadar iyi ancak daha tercih edilebilir bir Dijital Dolar geliştirmelidir. İkinci olarak ABD, Silikon Vadisi’ni küresel finansal teknoloji merkezi olarak belirlemeli ve bazı finansal düzenleyicileri Batı Kıyısı’na taşımalı.

Son olarak ve en önemlisi, blockchain ve kripto para birimleri üzerine çalışan Amerikan şirketleri devlet tarafından üst düzeyde desteklenmeli. Düzenleyiciler, blockchain ve kripto para geliştiricileri ile savaşmak yerine, en büyük destekçileri olmalılar.

ABD, Avrupa ve Çin ile kıyaslandığında blockchain ve kripto para şirketlerine karşı en düşmanca yaklaşımda bulunan ülkeler arasında yer alıyor. Bu sebepten dolayı bu konular üzerine faaliyetlerini devam ettiren şirketler ya yurt dışını çıkıyorlar ya da projelerini terk etmek zorunda kalıyorlar.

Larsen’a göre ABD, Çin ile olan teknolojik savaşı kazanmak için gereken tüm araçlara sahip ve Çin’in yeniliklerini izlemek yerine bir an önce harekete geçmeli.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x