Ripple Nedir? XRP Nedir ve Ne İçin Kullanılır?

Anasayfa » Haberler » Ripple Nedir? XRP Nedir ve Ne İçin Kullanılır?
Ripple Nedir? XRP Nedir ve Ne İçin Kullanılır?
2 Ekim 2018 - Yazar: - Kategori: Haberler, Kripto Paralar, Ripple

Ripple nedir? Teknik olarak Bitcoin kalıbında bir kripto para birimi denilebilir mi? Bunun en kısa cevabı muhtemelen hayır, ancak bu aynı kategoriye girmeyecekleri anlamına geliyor.

Ripple Nedir?

Başlangıçta 2012’de Ripplepay’in iterasyonu olarak piyasaya sürülen Ripple, gerçek zamanlı bir brüt ödeme sistemi (RTGS), döviz/kur ve havale ağıdır. İşlem kayıtlarının sürekli olarak karşılaştıran bağımsız olarak onaylanan sunuculardan oluşan bir ağ tarafından yönetilen ortak bir defteri kullanan Ripple, Bitcoin tarafından kullanılan yoğun bir çalışma ispatına ve enerjiye güvenmiyor. Ripple, bütünlüğü sağlamak için bireylerden bankalara kadar herkese ait olabilir. Ripple, bütünlüğü sağlamak için sunucuları doğrulayanlar arasında bir fikir birliği sürecini kullanan paylaşılan bir ortak veritabanına güveniyor. Doğrulayan sunucular, bireylerden bankalara kadar herkese ait olabilir.

Ripple protokolü (XRP olarak ifade edilen jeton), iki taraf arasında paranın anında ve doğrudan transferini mümkün kılmak içindir. Ripple, her türlü para birimi ile değiştirilebilir. Ripple ekibi, geleneksel bankacılık ücretlerini, bekleme sürelerini ortadan kaldırmayı hedefliyor.

Temel Olarak Ripple’ın Bitcoin’den Farkları Neler?

İnsanları sadece Ripple’ın Blockchain tabanlı bir teknoloji olduğunu varsaymaya iten, doğrulayan sunucular ve fikir birliği mekanizmasıdır. Konsensüs odaklı olmasına rağmen Ripple bir Blockchain değildir. Ripple, verileri birleşik bir sunucuyla karşılaştırarak birleştirmek için HashTree kullanıyor.

Bankalar Ripple’ı seviyor gibi görünüyor ve ödeme sağlayıcıları giderek daha fazla hale gelmeye başladı. Ripple tüm bu girişimler için inşa edilmiştir ve kişiden kişiye kullanılabilir, ancak asıl odak noktası bu değildir. Ripple platformunun temel amacı dünya çapında olabildiğince hızlı bir şekilde taşımaktır.

Şimdiye kadar Ripple, piyasaya sürülmesinden beri 35 milyondan fazla işlemde kullanılmış durumda. Saniyede 1.500 işlem yapabilen ve saniyede 50.000 işlemle kullanılan Visa seviyelerine ölçeklendirilebilecek şekilde güncellendi. Karşılaştırıldığında, Bitcoin 3-6 tps (ölçekleme katmanları dahil değildir) ve Ethereum 15 tps’i işleyebilir.

Ripple’ın belirteci XRP, Bitcoin, Ethereum, Litecoin ve diğer birçok kripto para gibi madencilik faaliyetleri ile çıkarılamıyor. Bunun yerine şirket XRP’leri hisse senedi şeklinde ihraç ediyor. Toplamda piyasaya sürülebilecek XRP miktarı ise 100 milyar adettir.

XRP Nedir ve Ne İçin Kullanılır?

Bir teknoloji olarak Ripple platformunun etkinliği için yaptıkları iddiaları doğrulayan gerçek değeri ve gerçek tarihi olabilir. Bununla birlikte XRP belirtecinin kendisi ihmal edilebilir kullanım durumlara sahiptir. Aslında Ripple, 2016 yılında kripto paranın faizleri azalmaya başlayana kadar en azından bunu planlamıştı. Bununla birlikte bir XRP’nin para karşılığı 6,57 dolar seviyelerini görürse piyasa değeri Bitcoin’i geçecektir.

Ripple şirketi tarafından piyasaya sürülmek üzere hazırlanmış 100 milyar adet XRP bulunuyor. Şimdilik şirket bunun XRP’nin toplam sayısı olacağını vaat ediyor. Teknik olarak gelecekte daha fazla XRP çıkarılmasının engelleyen hiçbir şey yok.

Ripple’ın merkez/merkezli tasarımı XRP’yi herhangi bir para birimi veya dijital varlıkla birleştirebilen bir araç olarak konumlandırıyor. Ripple, XRP ile 3.5 saniyede bir ödeme yapabilir, kullanılabilir ve kullanılabilir hale getirebilir.

XRP kullanımı genel olarak Ripple ağından tamamen bağımsızdır. Yani bankalar aslında dolarları, avroları v.b. para birimlerini transfer etmek için XRP’ye ihtiyaç duymazlar.

Ripple’ın Değer Ölçütü Nedir?

Buradaki değer Ripple ağının kendisi ve varlıklarını dünya çapında XRP’den çok daha hızlı şekilde hareket ettirebilme yeteneğidir.

Bankalar, farklı yabancı para birimleri arasında parayı değiş-tokuş yapabilmek için Ripple yazılımını kullanabilir. Bankalar hali hazırda genellikle çalıştıkları her ülkede ayrı hesaplara sahip olan hantal bir sistem olan SWIFT kullanılarak gerçekleştirilmektedir.

Ripple, American Express dahil olmak üzere 100’den fazla bankanın sistemine kaydolduğunu söylüyor.

Neden Ripple?

Bitcoin, 2017 yılı boyunca fiyatında çarpıcı bir artış yaşarken yılın sonunda kripto para biriminin fiyatı 20 bin dolar seviyesini aşmayı başardı.

Bitcoin’in fiyatı arttıkça diğer kripto para birimlerinin fiyatı da önemli ölçüde arttı. Litecoin 50 dolardan 400 dolara yükselirken Ethereum’un fiyatı ikiye katlandı ve NEM ve EOS’un fiyatı da beş kat arttı. Diğer kripto para birimleri için de durum farksız değil.

Kripto para birimlerine yatırım yapma korkusu birçok yatırımcıyı düşük fiyatlı diğer kripto para birimlerine itti ve bu kripto para birimlerinden birisi de Ripple. Yatırımcılar uygun fiyatlı Ripple’ı önemsiyor ve ona yatırım yapma konusunda bir hayli istekliler.

Özetle

Bir dönem Ripple’ı eleştirmek için çok fazla yazıldı ve çizildi. Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin meraklılarının Ripple için en çok şikayetçi oldukları konu merkezi kontrolünde olan yapısıydı. Ripple, Bitcoin gibi merkezi olmayan kripto paraların ideallerine ve avantajlarına doğrudan tezat teşkil ediyordu.

Ayrıca Ripple, potansiyel olarak kötü niyetli veya güvensiz doğrulama sunucularına karşı koruma sağlaması amaçlanan Benzersiz Düğüm Listesi (UNL) ile korunuyor. Ripple’ın ap kurallarını kontrol eden UNL’dir. UNL, sorunlu doğrulayıcılara karşı sistemi koruyor.

New York Times muhabiri Nathaniel Popper, Twitter’da yaptığı açıklamada, XRP kripto para birimini anlamlı bir şekilde kullanmayı öngören bir banka bulamadığını söyledi. Ripple’in CEO’su Brad Garlinghouse, Popper’ın iddialarını reddetti: “Son birkaç aydır ACTUAL bankaları ve ödeme sağlayıcıları ile konuştum. Gerçekten de xRapid’i (XRP likidite ürünümüzü) ciddi bir şekilde kullanmayı planlıyorlar.” Ancak, Popper’ın işaret ettiği gibi, Ripple’in önerisiyle temasa geçtiği bankalar bile Ripple’i yakın zamanda uygulamaya koyma konusunda hiçbir taahhütte bulunmuyorlar.

Financial Times’a göre, Ripple’e bağlı 18 banka ve finansal hizmet şirketi çoğu “testin ötesine geçmediklerini” ifade ederken, bir kısmı Ripple’ın “gerçek parayla hareket etme” sistemlerini kullanmaya başladı. Ancak, bu 16 şirketten birisi bile XRP kripto para birimini kullanmış değil.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Coin Fiyat
bitcoin
Bitcoin (BTC)
₺38,463.51
ethereum
Ethereum (ETH)
₺1,210.57
ripple
XRP (XRP)
₺2.59
bitcoin-cash
Bitcoin Cash (BCH)
₺2,655.57
eos
EOS (EOS)
₺31.59
stellar
Stellar (XLM)
₺1.30
litecoin
Litecoin (LTC)
₺316.54
tether
Tether (USDT)
₺5.53
cardano
Cardano (ADA)
₺0.432
monero
Monero (XMR)
₺608.07
dash
Dash (DASH)
₺949.03
iota
IOTA (MIOTA)
₺2.93
tron
TRON (TRX)
₺0.1441
ethereum-classic
Ethereum Classic (ETC)
₺56.39
neo
NEO (NEO)
₺94.46
binance-coin
Binance Coin (BNB)
₺57.77
tezos
Tezos (XTZ)
₺7.28
nem
NEM (XEM)
₺0.556
vechain
VeChain (VET)
₺0.0679
dogecoin
Dogecoin (DOGE)
₺0.02995
Bitcon (BTC) Rehberi

© Copyright 2018 Coinkolik - Tüm Hakları Saklıdır.