Yükleniyor...

Ripple (XRP), CBDC’ler İçin Bir Rol Model Olabilir

RMIT Üniversitesi tarafından, muhasebe kurumu CPA Australia için hazırlanan CBDC raporunda, Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH) ve Ripple (XRP) için önemli ifadeler kullanıldı.

xrp

RMIT Üniversitesi tarafından, muhasebe kurumu CPA Australia için hazırlanan CBDC raporunda, Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH) ve Ripple (XRP) için önemli ifadeler kullanıldı.

Raporda Bitcoin için şu ifadeler yer aldı:

“Bitcoin’in fiyatı son yıllarda büyük dalgalanmalar yaşadı. Bu dalgalanmalar bir değer deposu ve para birimi olarak Bitcoin’e olan güvenin azalmasına neden oldu. Bu durum merkez bankaları arasında kripto para birimlerinin CBDC’ler olarak uygulanabilirliği konusunda endişeleri arttırdı.”

Ethereum için ise şu sözlere yer verildi:

“Ethereum ağının Bitcoin blockchain’ine göre en ayırt edici özelliği, akıllı sözleşmeleri kullanması ve dolayısıyla programlanabilir çeşitli para ve ödemelerin ağ üzerinde çalışmasına izin vermesidir.”

Raporda XRP için ise oldukça önemli ifadeler yer aldı. Rapora göre XRP’ler CBDC’lere rol model olacak bir kapasiteye sahip.

“Ripple ve XRP, CBDC’ler için bir rol model olma kapasitesine sahip. Birçok banka Ripple’a güveniyor. Çünkü Bitcoin ve Ethereum gibi merkeziyetsiz platformların aksine, yalnızca belirli node’ların işlemleri doğrulayabildiği bir özelliğe sahip. Fransa’nın merkez bankası Banque de France, Ripple ve XRP’nin Avrupa’nın CBDC’si için bir platform olma ihtimalini ciddi bir biçimde tartıştı.”

Ripple bu ayın başlarında buna benzer bir açıklama yapmıştı. Şirkete göre merkez bankaları kendi dijital para birimlerini oluşturabilmek için açık kaynaklı XRP Ledger’ın özel bir versiyonu ile pilot uygulamalarına başladı.

Ripple’ın açıklamasına göre merkez bankaları, halka açık olan blok zincirlerini tercih etmekten kaçınıyor. Merkez bankaları, yapılan işlemleri kontrol altında tutabilmek adına, halka açık blok zincirlerinin CBDC’lerin ihtiyaçlarını karşılayamayacağını düşünüyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
ck x banner
ck youtube banner