Yükleniyor...

Ripple (XRP) CEO’su Bitcoin’i ve Ethereum’u İklim Aktivistlerine Şikayet Etti

Ripple (XRP) CEO'su Brad Garlinghouse'a göre, Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH) çok fazla enerji tüketiyor ve bu durum iklim aktivistlerini endişelendirmeli.

RippleCEO Brad Garlinghouse

Ripple (XRP) CEO’su Brad Garlinghouse’a göre, Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH) çok fazla enerji tüketiyor ve bu durum iklim aktivistlerini endişelendirmeli.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Galirnhaus, PWC şirketinin Blockchain uzmanı Alex de Vries tarafından yapılan araştırmayı referans alarak Bitcoin’i ve Ethereum’u çok fazla enerji tükettiği için eleştirdi. Garlinghouse, kripto para madenciliğinin küresel iklim değişikliği gündeminde çok daha fazla yer bulması gerektiğini iddia etti.

Bitcoin Madenciliğinin Enerji Tüketimi

Alex De Vries, Bitcoin madenciliğinin artık Şili’den daha fazla enerji tükettiğini hesaplarken, bir başka şok edici istatistik önde gelen kripto para biriminin şu anda Lüksemburg’dan daha fazla elektronik atık üretmesi. Ayrıca mevcut tüm madenci ekipmanlarının neredeyse yüzde 98’inin Mayıs ayındaki blok ödülü yarılanması sonrası çöp olması bekleniyor.

Bitcoin’in savurganlığı bir süredir endişe kaynağı oldu ki bazı çevre aktivistleri ‘iklim tazminatı’ ödemeleri için madencilerin tüm varlıklarına el koyulmasını bile teklif etti.

Bitcoin, sağlıklı bir ağ için matematiksel hesaplama gücüne dayanan iş kanıtı algoritmasını kullanan bir kripto para birimi. Bitcoin madenciliğinde çok fazla enerji tüketildiği gerçek olsa da madenciliğinin yüzde 74’ünden fazlası, çevreye zararı minimize olan yeşil enerji kaynaklarıyla sağlanıyor. Enerji ile desteklenen Bitcoin’in içsel değeri de buradan gelmektedir.

Öte yandan Galirnhaus’un Ripple’nın XRP’si böyle bir içsel değerden yoksun ve merkezi olması sebebiyle sürekli eleştiriliyor. Ayrıca, Ripple Labs 100 milyar olan XRP arzının yüzde 60’ına sahip. Tüm bunlara rağmen Ripple CTO’su David Schwartz, XRP’nin BTC veya ETH’den daha merkezi olmadığına inanıyor.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x