Yükleniyor...

Ripple, Youtube’u Dolandırıcılara Yardım Etmekle Suçluyor

Ripple, Nisan ayında milyonlarca dolarlık vurgun yapan XRP dolandırıcılarını durdurmadığı için video paylaşım platformu Youtube'a karşı dava açmıştı.

otomatik taslak 9

Ripple, Nisan ayında milyonlarca dolarlık vurgun yapan XRP dolandırıcılarını durdurmadığı için video paylaşım platformu Youtube’a karşı dava açmıştı. Kripto para şirketi, Youtube’nun kendi platformunda dolandırıcıları engelleyebilecekken, onlar üzerinden bilerek kazanç sağladığını iddia ediyor.

Ripple CEO’su Brad Garlinghouse konu üzerine yaptığı açıklamada, XRP dolandırıcıların şirketin itibarına geri dönüşü olmayan zarar verdiğini belirtti.

Tüm bunlara rağmen Youtube, Temmuz ayında Ripple’ın davasının reddi için bir talepte bulundu. Video yayın platformu, dolandırıcıların kendi web sitesinde sahte planlar ile reklam yaptıklarını, Youtube’un üçüncü taraf içeriklerden sorumlu olmadığı gerekçesiyle davanın reddini istiyor. Youtube ayrıca, dolandırıcılara karşı uyarı yaptıklarını ve uyarılara kulak asmayan kullanıcıların kendi iradeleri olduklarını söylüyor.

Ripple’dan Yanıt Gecikmedi

Ripple, Youtube üzerinde devam etmekte olan XRP dolandırıcılığı hakkında Youtube’un sözde bilgisinin olmaması iddiasını sert bir dille eleştirdi.

Önde gelen kurumsal blockchain firması, 8 Eylül’de mahkemede yaptığı açıklamada, Youtube’un platformunda yaygın bir şekilde devam eden XRP dolandırıcılıklarının farkında olmadığı iddiasını özellikle sorguladı. Bu bağlamda, davacının avukatları, Youtube’a 350’den fazla yayından kaldırma talebi bulunduklarını, ancak video paylaşım platformunun tüm taleplere rağmen, bu videolarını kaldırmadıklarını belirtti.

Ripple ayrıca, Youtube’un kötü niyetli dolandırıcılık videolarından önemli miktarda gelir elde ettiğini ve Brad Garlinghouse’u taklit eden aldatıcı kanallardan birine bir doğrulama rozeti bile verdiğini belirtti.

Ripple, mahkemeden tanığın davayı reddetme talebinin reddedilmesini istiyor çünkü, aksi bir durumda Youtube’un görevini kötüye kullanmaya devam edeceğini, daha çok mağdurun olacağını ve daha büyük zararların doğacağını iddia ediyor.

YouTube’a Açılan Dava Sayısı Artış Gösteriyor

Youtube, kripto para dünyasından birçok eğitim videosuna ve bu videoların bağlantılı olduğu kanallara erişim engeli getirdi. Ancak, söz konusu kripto para dolandırıcıları olduğu zaman, eğitim ya da analiz videolarına göstermiş olduğunu hassasiyeti göstermiyor. Ayrıca bu durum Youtube için bir ilk de değil. Temmuz ayında da Apple’ın kurucu ortağı Steve Wozniak, sahte Bitcoin (BTC) hediyesi dolandırıcılarını teşvik ettiği gerekçesi ile Youtube dava açarak, video paylaşım platformuna aynı sebeplerden dolayı dava açan 17. kişi oldu.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
ck x banner
ck youtube banner