Yükleniyor...

Ripple’daki Son Gelişmeler XRP’deki Bir Rallinin Habercisi mi?

Bir ara tahtını Tether’a kaptırsa da, piyasa değeri itibariyle en büyük üçüncü kripto para birimi XRP’nin şirketi olan Ripple’da birtakım gelişmeler var

569 1280x852

Bir ara tahtını Tether’a kaptırsa da, piyasa değeri itibariyle en büyük üçüncü kripto para birimi XRP’nin şirketi olan Ripple’da birtakım gelişmeler var. XRP, son zamanlarda kendisinden beklenen ralliyi yaşatamasa da, bu haberler belki de varlığın uzun süredir istenilen boğa koşusuna başlamasında yardımcı olabilir. Ripple, Ekim 2018’de piyasaya sürülmesinden bu yana XRP havale platformundaki hacmi gözler önüne seriyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Ripple CEO’su Garlinghouse, platformdaki toplam hacmin Temmuz 2019 ile Temmuz 2020 arasında 11 kat arttığını belirtiyor. Ripple’ın ortağı MoneyGram, havale ağının en önemli kullanıcısı olmaya devam ediyor ve ABD-Meksika arası işlemlerin yaklaşık %10’unu bu araçla sağlanıyor.

Gelecekteki Ripple’ın XRP kullanımına gelince, Garlinghouse üçüncü en büyük kripto para biriminin piyasa değeri ile benimsenmesini artırma stratejisine devam edeceğini söylüyor.

Şirket, toplam XRP arzının yarısından fazlasına sahip. Ripple sahip olduğu varlıkların durumu ile ilgili son raporunda, XRP’nin havale likiditesini artırmak amacıyla 2020’nin ikinci çeyreğinde 32,55 milyon dolar değerinde XRP sattığını söyledi.

Rapora göre şirket, yan kuruluşu XRP II aracılığıyla ikincil piyasada da XRP satın aldı. Kripto para birimi haberin yazımı itibariyle 0,295 dolardan işlem görüyor. Bu bağlamda 0,30 dolar seviyesi önemli bir mihenk taşı olma özelliği gösteriyor.

XRP’de Tehlike Çanları mı?

Son zamanlarda iyi bir çıkış yakalayan Ripple (XRP) için analistlere göre kısa vade içerisinde düşüş tehlikesi var.

Kripto para analisti Michaël van de Poppe yaptığı açıklamada, XRP’nin kısa zaman içerisinde büyük bir geri çekilme yaşayacağını belirtti.

Twitter’da 69.000’in üzerinde takipçiye sahip olan ünlü analist, piyasa değeri bakımından en büyük üçüncü kripto para konumunda bulunan XRP için %27’nin üzerinde bir geri çekilme beklediğini söyledi. XRP’nin, yukarı yönlü hareketinin devam edebilmesi için 0.32 dolar seviyesinde yer alan büyük engeli aşması gerektiğini de ayrıca belirtti.

Boğa Tuzağı mı?

Cheds, kullanıcı adı ile bilenen diğer bir popüler analist de benzer şekilde, XRP’nin 11 Ağustos tarihinde yaşadığı rallinin bir boğa tuzağı olduğunu ve kripto para varlığının yakın vadede %15’ten fazla düzeltme yaşayacağını bekliyor.

CEO’su Brad Garlinghouse, şirkete bağlı üçüncü en büyük kripto para birimi olan XRP’yi çevreleyen eleştirilere değindi. Garlinghouse, Ripple’ın 10 trilyon dolarlık bir sorunu yani sınır ötesi ödemeleri çözdüğünü ifade ederek, kripto para biriminin stratejisini değiştirmek için “kesinlikle hiçbir planı” olmadığını ifade etti. Garlinghouse, şunları söyledi:

“Ripple stratejimizi sıfırlama gibi bir plan yok. Gerçek dünyada, sınır ötesi ödemeler gibi 10 trilyon dolarlık bir sorunu çözmek için XRP kullanmak işe yarıyor.”

Kripto Para Piyasasının Amazon’u

12 Ağustos’ta en popüler ekonomi gazetelerinden biri olan Finance Times, Ripple’ın işini nasıl sıfırlamaya ve “kripto para piyasasının Amazon’u” olmaya çalıştığına ve XRP’ye dair bir makale yayınladı. Örneğin, İspanyol bankacılık devi Santander, Ripple’ın yazılımını kullanmasına rağmen XRP’yi uluslararası ödemeler için kullanmak istemiyor. Dev firma MoneyGram ise tartışmalı token’ı kullanmak için Ripple‘dan milyonlarca dolar alıyor. The New York Times’ın teknoloji muhabiri Nathaniel Popper, CEO’yu eleştirerek, şunları söyledi:

“Yatırımcılar, Brad Garlinghouse’un XRP’yi kullanmayı planlayan bankalardan bahsettiği gün paralarını XRP’ye yatırırsa ve bugüne kadar tutsaydı yatırımlarının yaklaşık %90’ını kaybederlerdi.”

Garlinghouse, şüphecilere yanıt olarak, XRP’yi saniyeler içinde sınır ötesi ödemeler yapmak için köprü para birimi olarak kullanan Ripple’ın İsteğe Bağlı Likidite (ODL) çözümünün büyümesiyle ilgili verileri paylaştı. Ürünün işlem hacmi, başlangıcından bu yana 2 milyar doları aşarak yıldan yıla 11 kat artış kaydetti.

Bununla birlikte Popper, görünüşte etkileyici istatistiklerden etkilenmiş gibi görünmüyor ve Ripple’ın karlı kalmasının tek nedeni olan XRP’nin yüzde 90 düştüğüne işaret ediyor:

“Şirketin birincil değer kaynağının son iki yılda %90’ın üzerinde düşmesine rağmen, Ripple CEO’su hâlâ inançlı.”


Üyelik
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinize duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x
()
x