Yükleniyor...

Ripple’ın Elinde XRP Tutması Sorun Yaratıyor mu? Ünlü İsim Yorumladı

Block Digital'in kurucu ortağı ve araştırma ve geliştirme başkanı, Ripple'ın XRP'deki hissesi hakkında açıklamalarda bulundu.

ripple

Block Digital’in kurucu ortağı ve araştırma ve geliştirme başkanı, Ripple’ın XRP’deki hissesi hakkında açıklamalarda bulundu.

Real Vision ile gerçekleşen yeni bir röportajda Santiago Velez, Ripple’ın toplam XRP arzının yarısından fazlasına sahip olmasının üçüncü en büyük kripto para biriminin piyasa değerine göre büyümesine yardımcı olup olmayacağı veya engelleyip engellemeyeceği konusundaki tartışmalı soruyu ele alıyor.

Velez, Ripple’ın sahip olduğu varlıkların risk oluşturduğunu söylüyor ve Bitcoin’in açık piyasada büyük miktarlarda BTC satmaya karar verebilecek balinalarla benzer bir sorunla karşı karşıya olduğunu ifade ediyor. Velez, geleneksel yatırımcıların da bu tip bir riskle karşı karşıya olduğunu dile getiriyor. Örneğin Amazon yatırımcılarının bir gün Bezos’un AMZN hisselerini satmaya ve fazla olan arzı da piyasaya sürmeye karar verebileceğini bildiği fikrine katılıyor:

“Şirkette Ripple’a yöneltilen birçok eleştiri var. XRP’nin en büyük sahibi onlar, en büyük eleştiri bu yönde. Piyasaya gelebilecek muazzam karşı taraf riskini temsil ediyorlar ve siz, bir token yatırımcısı olarak, temelde bu büyük kaymaya maruz kalıyorsunuz. Amazon hissedarları arasındaki fark, yeni hisseler yaratabilecekleri, hisse senetleri paylaşabilecekleri, bunun gibi şeyler. Oysa bilinen toplam arzla bunu yapamazsınız. Gerçekten yapabileceğiniz tek şey 99 veya 100 milyar XRP içinde oynamaktır. Bu senin maksimum ödeneğin.”

Ripple’ın Şeffaflığını Övdü

Velez, Ripple’ın XRP varlıklarındaki şeffaflığını övüyor ve kriptodaki en şeffaf şirketlerden biri olduğunu söylüyor:

“Benim için XRP, en şeffaf olan ekosistemlerden biri. Ripple’ın bunu topluluğa ilettiği gerçeği var. Bunu yapmak zorunda değiller. XRP’yi bu Escrow sözleşmelerine koyma yükümlülüğü yoktu ancak yine de yaptılar ve ne kadar verdiklerini, ne kadar sattıklarını tam olarak rapor ediyorlar. Bu başka bir önemli şeffaflıktır. Tam olarak ne kadar sattıklarını bildiriyorlar.”

Velez, nihayetinde XRP’nin değer teklifinin Bitcoin’den çok farklı olduğunu söylüyor. Altına alternatif bir değer deposu olmaktansa, XRP’nin büyümesinin ödemeler dünyasında elde ettiği faydaya bağlı olacağını söylüyor.

Örneğin XRP tabanlı havale platformu On-Demand Liquidity, XRP’nin finansal kurumlara çeşitli para birimlerini tutmaya gerek kalmadan küresel piyasalara hızlı bir şekilde para aktarmanın bir yolunu verebileceğinin bir örneğini sunuyor. Bu da XRP’nin ve Ripple’ın değeri için önemli.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner