Yükleniyor...

Rıpple’ın (XRP), Stablecoin ve CBDC Planı Umut Vaat Ediyor

Stablecoin’ler ve Merkez Bankası Dijital Para Birimleri'nin (CBDC'ler) ortaya çıkışı, Ripple'ın, özellikle de sınır ötesi ödemelerde kullanılan XRP'nin yeteneklerini gözden geçirmesine yol açtı.

Ripplein XRP Stablecoin ve CBDC Plani Umut Vaat Ediyor

Stablecoin’ler ve Merkez Bankası Dijital Para Birimleri’nin (CBDC’ler) ortaya çıkışı, Ripple’ın, özellikle de sınır ötesi ödemelerde kullanılan XRP’nin yeteneklerini gözden geçirmesine yol açtı.

Bir süredir, birçok insan XRP’nin geleneksel sistemleri devirmek ve büyük bir pazar payı talep etmek için Stablecoin ve CBDC’lerle ciddi bir rekabet içinde olduğu izlenimine sahipti.

Ancak, Ripple’ın üst düzey yöneticilerinden birinin yakın zamanda yaptığı bir açıklama aksini gösteriyor. Ripple’ın küresel operasyonlardan sorumlu bir Japon borsası olan FXcoin ile yaptığı röportajda Emi Yoshikawa, XRP’nin CBDC’leri ve Stablecoin’leri onlarla rekabet etmek yerine tamamladığını söyledi.

“Köprü Oluşturan Bir Varlık” Olarak XRP

Devam eden Emi, söz konusu iki varlığa karşı mücadele etmek yerine, XRP’nin uluslararası ödeme anlaşmalarındaki likiditeyi artırmak için toplu çabalarına katkıda bulunmak için bir köprü varlık olarak hizmet edebileceğini öne sürdü.

Ripple, işlem maliyetlerini düşürürken likiditeyi artırmak için yenilikçi ödeme çözümlerinde ön saflarda yer aldı ve bu çabalar birçok kişi tarafından devrim niteliğinde olarak kabul edildi. RippleNet ve ODL (İsteğe Bağlı Likidite) gibi çözümlerden bazıları, çeşitli bankalar ve diğer finans kurumları tarafından zaten benimsenmiştir.

Tehdit Altındaki Geleneksel Sistemler

SWIFT gibi geleneksel sınır ötesi fon transfer sistemleri, XRP’nin doğrudan tehdidi altına girdi ve şimdi Stablecoin’ler ve CBDC’ler, SWIFT’i tamamen terk etme baskısını artırıyor. Aslında, çok sayıda banka ve kurum çoktan gemiden atladı.

Birincisi, 3 varlığın inanılmaz derecede düşük ücretlerle verimli bir şekilde hızlı ve güvenli ödemeler sunduğunu kanıtladı; bu, geleneksel bankacılık sisteminin başaramayacağı bir şey. Çeşitli Merkez Bankaları halihazırda kendi CBDC’lerini geliştirmekle ilgilendiklerini ifade ettiler.

Emi’nin açıklaması, Tether’in (USDT) toplam piyasa değeri açısından XRP’yi geçmesinden haftalar sonra geldi. Bununla birlikte, bu yazının yazıldığı sırada XRP, piyasa değeri açısından en büyük 3. kripto olarak yerini uzun süredir geri aldı. CoinMarketCap’teki verilere göre Tether 4. pozisyonda oturuyor.

XRP topluluğu bu gelişmelerle tedirgin olmasına rağmen Ripple’ın olaylara bakış açısını öğrenince XRP hakkında daha iyimser olmaya başladı. Ancak yine XRP, fiyat olarak yatırımcıların istediği seviyeleri uzun zamandır karşılayamıyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
ck x banner
ck youtube banner