Yükleniyor...

Robinhood Skandalı Büyürken Merkezi Olmayan Finansa Talep Artıyor! Kripto Paralar Yükselir mi?

R/wallstreetbets subreddit'in bir sonucu olarak devam eden Gamestop hisselerinin artmasıyla birlikte, Robinhood, WeBull ve Apex Holdings gibi diğer trade platformları, daha fazlasının satın alınmasına izin vermeyerek, hisselerin alım satımını engelledi.

robinhood skandali buyurken merkezi olmayan finansa talep artiyor 1

R/wallstreetbets subreddit’in bir sonucu olarak devam eden Gamestop hisselerinin artmasıyla birlikte, Robinhood, WeBull ve Apex Holdings gibi diğer trade platformları, daha fazlasının satın alınmasına izin vermeyerek, hisselerin alım satımını engelledi. WeBull, “aşırı dalgalanma” nedeniyle hisse satışını reddettiğini belirtti. WeBull kullanıcıları ellerindeki hisse senetlerini tasfiye etmek veya satmak zorunda kaldı. Robinhood da benzer bir yol izledi ve durumla ilgili yayınladığı bir blog gönderisinde neden olarak “aşırı dalgalanma”yı gösterdi.

Perakendeci yatırımcıların Wall Street kuruluşuna karşı mücadelesinin somutlaşmış örneği haline gelen Amerikan video oyunu perakendecisi GameStop’un (GME) hisseleri, Robinhood gibi firmaların satışları kısıtlamak için harekete geçmesinden sonra neredeyse %75 düşüş yaşadı.

Robinhood Tepki Topluyor

Amatör kitleler için en popüler ticaret uygulaması olan Robinhood, trade engellerinden ötürü perakende yatırımcıların öfkesini çekti. Bir Twitter kullanıcısı, “Bu kadar! İlerlerken, yalnızca Uniswap gibi merkezi olmayan finansal teknolojileri kullanıyorum. Trade yaptığımda, herkesle aynı kurallara göre trade yapmak istiyorum. Bu benim param, benim kontrolümde olsun istiyorum” ifadelerini kullanarak bir akım başlattı. Birçok kişi bu akıma destek vererek aynı cümleleri tweet olarak attı.

GameStop dışında AMC ve Nokia gibi diğer yükselen hisse senetlerini de bloke eden Robinhood mutlak piyasa kargaşasına neden oldu. Öte yandan bir başka kullanıcı Robinhood’un Dogecoin trade’ini de engellediğini iddia etti.

Bitcoin evangelisti Andreas M. Antonopoulos ise komisyonsuz ticaret uygulamasının markasını “gücü olan biri” tarafından sabote etmeye zorlandığına inanıyor:

“Robinhood’un, gücü olan biri tarafından köşeye sıkıştırılmadan markasını yok etme kararı vermesine imkan yok.”

Robinhood’ın sorunları artık kızgın tweet’lerin çok ötesine uzanıyor. Hoşnutsuz müşterilerden gelen toplu dava şikayeti, New York’un Güney Bölgesi’nde şimdiden dosyalanmış durumda.

Merkeziyetsiz Finans

Merkezi olmayan borsalar bu tip engelleme ve sansür girişimlerinden uzaklaşmaya çalışır. Merkezi sunucularda çalışmak yerine, bir dizi farklı bilgisayarda çalışırlar. Farklı taraflar arasında güvensiz ticareti mümkün kılmak için atomik takas ve emanet için akıllı sözleşmelerin kullanımını birleştirirler. Buna en belirgin ve popüler örnek şu anda Uniswap’tir.

Sistemin olumlu ve olumsuz yanları bulunuyor. Merkezi bir sunucu olmadan, çok az veya hiç kesinti şansı olmadığını bilerek güvenle trade yapabilirsiniz. Ayrıca engele uğramazsınız, paranızın kontrolü tamamen sizdedir. Fakat bazı düzenleyici riskler vardır. Doğru platformu seçmezseniz dolandırılma riskiniz de bulunmaktadır.

Ademi merkeziyetçilik tartışmaları soyut biçimde ilerliyor gibi görünse de Robinhood olayıyla beraber bu son yaşananlar somut terimlerle neden önemli olduklarını gösterdi. Finansal kuruluşlar ile siyasi ve ekonomik kuruluşlar, bazen perakende yatırımcıların aleyhine bir araya geldiğinde, kendi kontrolleri dışındaki güçler nedeniyle işlemlerinin sansürlendiğini düşünenler merkeziyetsiz borsalara er geç geçiş yapacaktır.

Daha fazla insanın merkeziyetsiz finansa geçmesi analistlere göre kripto para birimlerinin benimsenmesinde önemli bir rol oynayabilir. Hal böyle olunca altcoin’ler de durumdan olumlu etkilenip yükselişe geçebilir.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x