Yükleniyor...

Roger Ver: “Kripto Paralar Cennet de Yaratabilir, Cehennem de…”

“Bitcoin Jesus” olarak bilinen Roger Ver, geçenlerde podcast dinleyicilerine kripto teknolojisinin gidebileceği iki yönü anlattı

roger ver kripto cehennem de yaratabilir cennet de

“Bitcoin Jesus” olarak bilinen Roger Ver, geçenlerde podcast dinleyicilerine kripto teknolojisinin gidebileceği iki yönü anlattı. Ver’e göre olumlu ya da olumsuz olsa da, kripto paralar her iki şekilde de dünyada söz sahibi olacak.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Bitcoin.com İcra Kurulu Başkanı Roger Ver, devlet veya kurumsal ajanslardan ziyade matematiğe güvenmenin daha akıllıca olacağına inanıyor. Ver, geliştiricileri, müdahaleci gözetim olasılığını geçmişte bırakacak araçlar geliştirmeye çağırıyor. Ver, son podcast’inde kripto para birimlerinin geleceği için cennet ve cehennem vizyonunu ortaya koydu.

Ver, sunucu Alex Kehaya’ya kripto para birimi gibi gelişen teknolojik sistemlerin kişisel egemenliğin kaderini her iki şekilde de sallayabileceğini söyledi. ABD hükümeti tarafından vatandaşların gizliliğine dair sürekli yapılan müdahalelere atıfta bulunarak Apple ve Google gibi şirketlerin yardımıyla Ver, kripto para biriminin bilgi kontrolünü bireye geri verebileceğini söyledi.

Ver, şu ifadeleri kullandı:

“En büyük umudum, bu yeni teknolojik sistemlerin insanların kendi yaşamları üzerinde daha fazla kontrol sahibi olmalarını ve kendi kaderlerini, kendi mahremiyetlerini ve kendi bilgilerini daha fazla kontrol etmelerini sağlamasıdır.”

Ancak Ver, gözetim durumunu daha da genişletmek için aynı teknolojinin kullanılabileceğini kabul ediyor. Sonuçta, kamusal blok zincirleri, bir bireyin finansal işlemlerini izlemek için kullanılabilecek bir işlem izi izi bırakıyor. Ver, bununla alakalı olarak da şu ifadeleri kullanıyor:

“En büyük kabusum ise tam tersi olacak. Bunlardan herhangi biri olabiliriz. Hangi yollardan geçeceğimizi bulmak bize bağlıdır ”dedi.

Örneğin Çin hükümeti, vatandaşlarının etkileşimlerini izlemek için blockchain kullanma arzusunu uzun zamandır belli ediyor.

Matematiğe Güvenin

Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin bir özelliği, yetkili bir gözetmene ihtiyaç duymamasıdır. Ver’e göre, blok zincirlerinin ön plana çıkardığı şifreleme teknolojisi, herhangi bir insan unsurundan çok daha güvenilir bir “otorite” haline geliyor. Kısacası Ver, matematiğin internet servis sağlayıcılarından ve hükümetlerden daha iyi bir usta olduğuna inanıyor. Ver, “Bilgilerinizi ifşa etmeyecek birine güvenmeniz gerekiyorsa, bu pek işe yaramaz. Bu yüzden, kimseye güvenmeniz gerekmeyen şifreleme yazılımı gibi araçları oluşturmanın çok daha iyi bir düşünce olduğunu düşünüyorum” dedi.