Yükleniyor...

Roger Ver’den, Mt.Gox İflası ve Bitcoin Üzerine Bir Video

Mt.

Mt.Gox’un kapandığı haberinin ardından tüm Bitcoin dünyası çalkantılı bir döneme girdi. Dün Bitcoin fiyatlarında feci bir düşüş yaşanırken, bugün Bitcoin fiyatının tekrar önceki seviyelere yükseldiğini görebiliyoruz.

Mt.Gox’un kapanması, bu exchange üzerinde bir çok parası bulunan ve neredeyse tüm Bitcoin yatırımlarını bu sitede muhafaza eden kişilerin çılgına dönmesine sebep oldu. Bu iflastan pek etkilenmeyenler de, daha soğukkanlı fikirlere sahipler ve gelişmeleri daha iyi sindirebiliyorlar.

Hâl böyleyken, Bitcoin yatırımcısı Roger Ver’in YouTube’da bir video yayınlaması ve Mt.Gox’un iflası ile Bitcoin üzerine konuşma yapması, ortalıkta neler döndüğünü, Bitcoin’i çok iyi bilen ve bu yolda büyük yatırımlar yapan birinden dinlemek adına kullanıcılarımız için iyi olacaktır.

Roger Ver’den, Mt.Gox İflası ve Bitcoin Üzerine Bir Video

 

 

Merhaba,
Ben Roger Ver, uzun süredir Bitcoin’i destekleyen bir yatrımcıyım.
7 ay önce, tamamıyle Mt.Gox’a iyilik amacıyla bir video yayınlamıştım.
Bu videoda Mt.Gox’un itibari paraları alım problemlerinin, likidite eksikliğinden kaynaklanmadığını dile getirmiştim. Bu arada, Mt.Gox’un ödeme gücüne ilişkin hiçbir iddiada bulunmamıştım. Bu videoda söylediklerim gerçekten doğru
olmasına rağmen, bugün o iyiliği yaptığım için pişmanım. Mt.Gox’ta, bir insanın hayatını değiştirecek hacimde Bitcoin bulunduran biri olarak, Mt.Gox kapanma haberinin çıkmasından sonra, orada yüklü miktarda parasını kaybeden insanların durumunu ve sinirini tamamıyle anlayabiliyorum.
Bu iflas yüzünden dünyanın dört bir yanında paralarını kaybeden insanlar için oldukça üzgünüm, fakat büyük resmi algılayabilmemiz gerekiyor.
Bu sorun, Mt.Gox’un düşük programlama becerileri ve defter tutma ekskliği yüzünden meydana geldi. Bu olaylar şirketin idare edilememesi yüzünden meydana geldi, Bitcoin’deki bir sorun yüzünden değil. Hatta, Bitcoin şu anda, daha önce olmadığı kadar güçlü bir durumda. Şunu öğrendik ki: kontrolü elimizde olmayan cüzdanlarda, yüklü miktarda Bitcoin bulundurmamamız gerekiyor. Artık belli bir zaman içerisinde alım-satım proseslerini gerçekleştiremeyen, kullanıcı isteklerine aylar sonra cevap veren ve fiyatları diğer exchangelere göre çılgınca sapma gösteren bir sitede alım-satım yapmak zorunda değiliz.
Şu anda Playboy, TigerDirect ve Overstock’tan, ödemelerde Bitcoin kabul edilmesi gibi harika haberleri duyuyoruz. Uzun süreli bir profesyonel çalışma hayatı olan SecondMarket kurucusu Barry Silbert, bu yaz Bitcoin exchange sitesi kuracağını belirtti. Gelecek, hiç olmadığı kadar parlak gözüküyor.

Şimdiden sonra, insanların şunun farkında olmalarını istiyorum: karşılaştığımız sorunların çözümleri, keyfî olarak kanun yazan, ve düzenlemelerle kendi dostlarına yardımcı olan; düşmanlarını ise cezalandıran hukukçular
tarafından çözülmüyor. Zaten bu insanlara tüm dünyada yeterince sahibiz. Bizim asıl ihtiyacımız olan; güvenli sistemler ile kontrolü sağlayan gönüllü işbirlikleridir.

Bitcoin ve Ethereum, bize daha barışçıl ve refah bir gelecek sunan
araçlardır. Tüm bunların gerçekliğe kavuşması için, çalışacağım.

Bugün 26 Şubat 2014

Konuşmada belirtilen Mt.Gox’un likidite problemli ile ilgili olan video:

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
ck x banner
ck youtube banner