Yükleniyor...

Rus Enerji Devi İsviçre’de İlk Bitcoin İşlemini Gerçekleştirdi

Rus enerji devi Gazprom'un sahip olduğu bankanın bir kolu olan Gazprombank (İsviçre), yeni Bitcoin hizmetlerinin bir parçası olarak ilk müşteri işlemlerini gerçekleştirdi.

rus enerji devi isvicre de ilk bitcoin islemini gerceklestirdi

Rus enerji devi Gazprom’un sahip olduğu bankanın bir kolu olan Gazprombank (İsviçre), yeni Bitcoin hizmetlerinin bir parçası olarak ilk müşteri işlemlerini gerçekleştirdi.

Bankanın kurumsal kripto para hizmetleri başlatacağı Salı günü duyurulmuştu. İsviçre Finans Piyasası Denetleme Kurumu’ndan onay geldikten sonra ise işlemler resmi olarak başladı. Bankanın CEO’su Roman Abdulin şunları söyledi:

“Dijital varlıklar müşterilerimiz ve küresel ekonomi için giderek daha önemli hale gelecek.”

Kripto para birimi hesapları, yatırım yönetimi ve varlık saklama dahil olmak üzere kripto para birimi hizmetleri, fintech firması Avaloq ve dijital güvenlik altyapısı sağlayıcısı METACO ile ortaklaşa geliştirildi.

Gazprombank (İsviçre), sanal varlık hizmet sağlayıcıları (VASP’ler) ile bireyler arasında işlem bilgilerinin aktarımı için açık bir protokol geliştirmeyi amaçlayan OpenVASP derneğinin de üyesi olduğunu söyledi. Bu çalışma, kripto para birimi hizmetlerinin seyahat kuralı da dahil olmak üzere Kara Paranın Aklanmasının Önlenmesine Yönelik Mali Eylem Görev Gücü’nün (Financial Action Task Force) düzenleyici rehberliğiyle uyum sağlamasını kolaylaştırmayı amaçlıyor.

İsviçre kripto finans firması Bitcoin Suisse ile ortaklaşa yapılan duyuruya göre banka, OpenVASP üyeleri arasında dijital varlık ödemeleri için tek tip bir iletişim protokolü üzerinde çalışıyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner