Yükleniyor...

Rus Muhalif Lider Navalny İçin Yapılan Bitcoin (BTC) Bağışları Artıyor

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile ana rakibi Alexey Navalny arasındaki açmaz geçen hafta yeni bir seviyeye yükseldi ve muhaliflerin Bitcoin (BTC) bağışları da hız kazandı.

navalny bitcoin

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile ana rakibi Alexey Navalny arasındaki açmaz geçen hafta yeni bir seviyeye yükseldi ve muhaliflerin Bitcoin (BTC) bağışları da hız kazandı.

Rus politikacı ve Putin’in en önemli eleştirmenlerinden olan Navalny, son beş yılda 657 BTC bağış alarak Rusya’nın en başarılı Bitcoin bağış toplayıcılarından birisi haline geldi. Navalny’nin Moskova’da tutuklanmasının ardından geçen hafta bağışlar hızlandı.

Rusya’da Bitcoin bağışları yaygın değil, sadece bir avuç kar amacı gütmeyen kuruluş kripto para para topluyor. Bunlar arasında, Navalny’nin bağış toplama kampanyası en verimlisi gibi görünüyor, ancak bu durumda bile Bitcoin tüm bağışların %10 ila %15’inden fazlasını oluşturmuyor.

Tutuklanmasından Bu Yana Bağışlar Arttı

Navalny’nin tutuklanmasından bu yana geçen hafta, cüzdanı yaklaşık 119.600 dolar değerinde 3.7 BTC aldı ve bu Ocak ayının ilk iki haftasının neredeyse üç katı. Kripto para haber kuruluşu Protos, bunun 2020 yılı boyunca cüzdanın aldığı bağış miktarından çok daha fazlası olduğunu hesapladı.

Navalny’nin gönüllü ağının çalışmalarını koordine eden Leonid Volkov, “Soruşturma açıklaması ve [Navalny’nin] tutuklanmasından sonra hem Bitcoin hem de fiat bağışları arttı ve Bitcoin’in payı birkaç büyük bağış nedeniyle biraz arttı” ifadelerini kullandı. Volkov’a göre bu büyük bağışlardan biri sürgündeki bir Rus milyoner ve Navalny’nin arkadaşı Evgeny Chichvarkin’den geldi.

On binlerce Rus Navalny’nin tutuklanmasını protesto etmek için sokaklara döküldü. 23 Ocak Cumartesi günü itibariyle 3 binden fazla insan gözaltına alındı. Navalny’ye verilen destek ve Rus yetkililer tarafından yapılan muameleye yönelik kamuoyu öfkesi, Navalny zehirlendikten sonra iyileşmek için birkaç ay geçirdiği Almanya’dan döndüğünden beri artıyor.

Navalny Rusya’ya döndüğü zaman tutuklandı ve 30 gün hapis cezasına çarptırıldı. Volkov, yeni protesto mitinglerinin 31 Ocak ve 2 Şubat’ta yapılacağını duyurdu.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
ck x banner
ck youtube banner