Yükleniyor...
AL / SAT
Anasayfa Bitcoin Haberleri Rus Muhalif Lider Navalny İçin Yapılan Bitcoin (BTC) Bağışları Artıyor

Rus Muhalif Lider Navalny İçin Yapılan Bitcoin (BTC) Bağışları Artıyor

ABONE OL:google-news

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile ana rakibi Alexey Navalny arasındaki açmaz geçen hafta yeni bir seviyeye yükseldi ve muhaliflerin Bitcoin (BTC) bağışları da hız kazandı.

Rus politikacı ve Putin’in en önemli eleştirmenlerinden olan Navalny, son beş yılda 657 BTC bağış alarak Rusya’nın en başarılı Bitcoin bağış toplayıcılarından birisi haline geldi. Navalny’nin Moskova’da tutuklanmasının ardından geçen hafta bağışlar hızlandı.

Rusya’da Bitcoin bağışları yaygın değil, sadece bir avuç kar amacı gütmeyen kuruluş kripto para para topluyor. Bunlar arasında, Navalny’nin bağış toplama kampanyası en verimlisi gibi görünüyor, ancak bu durumda bile Bitcoin tüm bağışların %10 ila %15’inden fazlasını oluşturmuyor.

Tutuklanmasından Bu Yana Bağışlar Arttı

Navalny’nin tutuklanmasından bu yana geçen hafta, cüzdanı yaklaşık 119.600 dolar değerinde 3.7 BTC aldı ve bu Ocak ayının ilk iki haftasının neredeyse üç katı. Kripto para haber kuruluşu Protos, bunun 2020 yılı boyunca cüzdanın aldığı bağış miktarından çok daha fazlası olduğunu hesapladı.

Navalny’nin gönüllü ağının çalışmalarını koordine eden Leonid Volkov, “Soruşturma açıklaması ve [Navalny’nin] tutuklanmasından sonra hem Bitcoin hem de fiat bağışları arttı ve Bitcoin’in payı birkaç büyük bağış nedeniyle biraz arttı” ifadelerini kullandı. Volkov’a göre bu büyük bağışlardan biri sürgündeki bir Rus milyoner ve Navalny’nin arkadaşı Evgeny Chichvarkin’den geldi.

On binlerce Rus Navalny’nin tutuklanmasını protesto etmek için sokaklara döküldü. 23 Ocak Cumartesi günü itibariyle 3 binden fazla insan gözaltına alındı. Navalny’ye verilen destek ve Rus yetkililer tarafından yapılan muameleye yönelik kamuoyu öfkesi, Navalny zehirlendikten sonra iyileşmek için birkaç ay geçirdiği Almanya’dan döndüğünden beri artıyor.

Navalny Rusya’ya döndüğü zaman tutuklandı ve 30 gün hapis cezasına çarptırıldı. Volkov, yeni protesto mitinglerinin 31 Ocak ve 2 Şubat’ta yapılacağını duyurdu.

Coinkolik E-Posta Bültenine Abone Olun!

Her gün, gelen kutunuza en güncel kripto para içeriklerini almak için kaydolun.

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

KaynakCoinDesk
Neşe Yavuz
Neşe Yavuz
Neşe Yavuz 1989 yılında İzmir’de dünyaya geldi. İstanbul Üniversitesi Gazetecilik mezunu olan Neşe Yavuz, mezun olduğu günden bu yana medya sektöründe çalışmalar yürütüyor. Özellikle son yıllarda kripto para ve blockchain’e ilgisi artan Neşe Yavuz bu alanda çalışmalar gerçekleştiriyor. Neşe, Kriptomeda'da yönetici editör olarak görev yapıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Öne Çıkan Başlıklar